Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert muzyki filmowej zainauguruje Life Festival Oświęcim

0
Podziel się:

Koncert muzyki filmowej pod hasłem "Give Peace a Chance" zainauguruje
majowy Life Festival Oświęcim 2012. Dedykowany będzie 2 milionom ofiar niemieckiej Akcji Reinhard,
której 70. rocznica przypada w tym roku - dowiedziała się w środę PAP od organizatorów.

Koncert muzyki filmowej pod hasłem "Give Peace a Chance" zainauguruje majowy Life Festival Oświęcim 2012. Dedykowany będzie 2 milionom ofiar niemieckiej Akcji Reinhard, której 70. rocznica przypada w tym roku - dowiedziała się w środę PAP od organizatorów.

W programie wydarzenia znajdą się utwory Krzysztofa Komedy z filmu "Dziecko Rosemary", Ennio Morricone z "Cinema Paradiso" czy Chucka Mangione z "Dzieci Sancheza". Wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, z gościnnym udziałem skrzypków Bartłomieja Nizioła i Mateusza Smoczyńskiego.

Akcja Reinhardt została przeprowadzona przez Niemców między marcem 1942 r. a listopadem następnego roku w Generalnym Gubernatorstwie i okręgu białostockim w ramach tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W ośrodkach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze a także innych miejscach zgładzono 2 miliony polskich Żydów.

Podczas czterech dni tegorocznego Life Festival Oświęcim, od 10 do 13 maja, zabrzmi muzyka w różnorodnych odmianach: od rocka, pop, bluesa, po reggae, klezmerów i klasykę. Gwiazdą festiwalu będzie Peter Gabriel. Wystąpią między innymi: Dżem, Kroke, izraelski rockman Shachar Gilad i brytyjski zespół Maroon Town. Krystyna Janda zaprezentuje "Shirley Valentine" Willy'ego Russella a Andrzej Pągowski odsłoni mural swojego autorstwa.

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Rok temu gwiazdami byli Matisyahu i James Blunt.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)