Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert na rzecz ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci Sprawiedliwych

0
Podziel się:

Występ fortepianowy Janusza Olejniczaka i jazzowy Gaetano Liguoriego oraz
recytację tekstów m.in. Marka Edelmana i Vaclava Havla zaplanowano w ramach koncertu na rzecz
ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, który odbędzie się w piątek.

Występ fortepianowy Janusza Olejniczaka i jazzowy Gaetano Liguoriego oraz recytację tekstów m.in. Marka Edelmana i Vaclava Havla zaplanowano w ramach koncertu na rzecz ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, który odbędzie się w piątek.

Koncert, który będzie miał miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie, zakończy fragment prozy Gabriela Nissima o znaczeniu Dnia Sprawiedliwych. Nissim jest autorem wydanej niedawno we Włoszech książki o sprawiedliwych pt. "Bezsensowna dobroć".

Uroczystość ma wesprzeć ideę ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. W styczniu grupa eurodeputowanych z kilku krajów, w tym z Polski, złożyła do Parlamentu Europejskiego oświadczenie w sprawie wsparcia idei ustanowienia Dnia Pamięci. Jego inicjatorem jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las Sprawiedliwych. Powołany został też Komitet Ogrodu Sprawiedliwych z siedzibą w Mediolanie, który we współpracy z wieloma organizacjami międzynarodowymi zbiera podpisy pod apelem o ustanowienie dzień 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych.

"6 marca to data śmierci Mosze Bejskiego, który ocalał z Holokaustu dzięki temu, że znalazł się na liście Schindlera. Był jednym z sędziów, którzy decydowali, komu przyznać tytuł sprawiedliwego i miał tu dość liberalne podejście. Uważał, że czasem wystarczy drobny gest, postawa, że nie należało koniecznie uratować komuś życia, by zasłużyć na ten tytuł. Bejski jest też związany z Polską, ponieważ był polskim Żydem urodzonym pod Krakowem" - powiedziała PAP Anna Ziarkowska, kierownik działu edukacji Domu Spotkań z Historią (DSH), współorganizatora koncertu.

Jak zaznaczyła, głosowanie w Parlamencie Europejskim nad przyjęciem deklaracji o Dniu Pamięci zaplanowano na koniec kwietnia, a dla ustanowienia tego dnia konieczna będzie zgoda połowy eurodeputowanych. "Dlatego fundacja wystosowała apel, pod którym podpisały się osobistości ze świata polityki i kultury z całego świata, m.in. Umberto Eco, Dario Fo, Anne Applebaum, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki. Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie opinii publicznej, by Europejski Dzień Sprawiedliwych zyskał poparcie we wszystkich krajach Unii. Apel znalazł się na stronach internetowych wielu organizacji, m.in. DSH i na jej profilu na Facebooku. Wciąż można pod nim składać podpisy" - dodała Ziarkowska.

W celu rozpropagowania inicjatywy o ustanowieniu Dnia Pamięci w Mediolanie odbył się 6 marca koncert z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, eurodeputowanych, a także reprezentantów świata polityki i kultury. Podobna idea przyświeca także piątkowemu koncertowi warszawskiemu.(PAP)

akn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)