Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: prawo nie chroni skutecznie zwierząt domowych

0
Podziel się:

Prawo w niedostateczny sposób chroni zwierzęta domowe w Polsce -
przekonywali w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim uczestnicy konferencji na temat respektowania
praw zwierząt.

Prawo w niedostateczny sposób chroni zwierzęta domowe w Polsce - przekonywali w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim uczestnicy konferencji na temat respektowania praw zwierząt.

Uczestników spotkania przywitała małżonka prezydenta Anna Komorowska. "To świetna okazja, byśmy się przyjrzeli, jak wygląda sytuacja zwierząt w Polsce" - mówiła. Podkreśliła, że chciałaby, aby po spotkaniu można było powiedzieć, iż zrobiono krok w dobrą stronę, jeśli chodzi o ochronę zwierząt.

Prof. Andrzej Elżanowski, który jest współautorem projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, powiedział, że w obecnej ustawie największy problem stwarza zapis zakazujący znęcania się nad zwierzętami. W jego ocenie, typowych przypadków świadomego znęcania się jest w Polsce niewiele, a najczęściej zwierzęta są "krzywdzone przez niedbalstwo i chciwość". Elżanowski proponuje zastąpienie terminu "znęcanie się" na "niehumanitarne traktowanie", co - jego zdaniem - ułatwi interpretację prawa.

Uczestnicy konferencji zwrócili także uwagę na problem, jakim jest trzymanie psów na łańcuchach. "Psa traktuje się instrumentalnie, szczególnie na wsi" - powiedział Adam Kochanowski ze Stowarzyszenia Odpowiedzialnej Opieki nad Zwierzętami. "Ta praktyka jest wkalkulowana w polski obyczaj na takiej zasadzie, jak walki byków w Hiszpanii" - podkreślił.

Paweł Suski z Zespołu Parlamentarnego Przyjaciół Zwierząt poinformował, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt powinny skończyć się na początku listopada. Projekt czekają jeszcze konsultacje w ministerstwach rolnictwa i środowiska - powiedział. Według oceny Suskiego nowelizacja powinna wejść w życie na początku przyszłego roku.

W jego ocenie dotychczasowe przepisy są nieskuteczne, gdyż dają możliwości nadinterpretacji. Suski zaznaczył jednak, że nie wie czy termin "znęcanie się" zostanie zamieniony na "niehumanitarne traktowanie". "Projekt jest jeszcze +wygładzany+" - mówił.

Poinformował, że w nowej ustawie znajdzie się m.in. zakaz prowadzenia schronisk dla zysku. Kontrolę nad schroniskami będą miały sprawować samorządy i organizacje pożytku publicznego. Jednak samorząd nie będzie właścicielem schroniska - jak zakładał projekt przygotowany m.in. przez prof. Elżanowskiego, przekazany sejmowemu zespołowi.

Kolejne przepisy projektu nowelizacji to zakaz handlu zwierzętami domowymi na targowiskach, a także zakaz odstrzeliwania przez myśliwych zdziczałych zwierząt - najczęściej błąkających się po lasach psów. Zgodnie z propozycją, myśliwy, gdy napotka takie zwierzę, będzie musiał poinformować o tym odpowiednią instytucję: gminę, schronisko, które miałyby je złapać. Suski przyznał jednak, że przygotowana nowelizacja, nie rozwiąże problemu psów trzymanych na łańcuchach.

W konferencji wzięli także udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, organizacji zajmujących się prawami zwierząt, policji, prokuratury, świata kultury, a także lekarze weterynarii, prawnicy, zoopsychologowie.

4 października, po raz 17 w Polsce, obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Jednym z celów obchodów tego dnia jest zwrócenia uwagi na problem nieprzestrzegania praw zwierząt a także propagowanie adopcji zwierząt ze schronisk.

Polskie prawo przewiduje za znęcanie się nad zwierzęciem karę grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności na rok. Karę 2 lat pozbawienia wolności przewiduje prawo za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem. (PAP)

kno/ wkr/ jra/

prawo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)