Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja "Realizacja czynnego prawa wyborczego przez niepełnosprawnych"

0
Podziel się:

O umożliwienie osobom niepełnosprawnym
pełnego uczestnictwa w wyborach parlamentarnych oraz dostosowanie
lokali wyborczych do ich potrzeb - wnioskowali uczestnicy
konferencji "Realizacja czynnego prawa wyborczego przez
niepełnosprawnych", która odbyła się we wtorek w Warszawie.

O umożliwienie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w wyborach parlamentarnych oraz dostosowanie lokali wyborczych do ich potrzeb - wnioskowali uczestnicy konferencji "Realizacja czynnego prawa wyborczego przez niepełnosprawnych", która odbyła się we wtorek w Warszawie.

"Konstytucja RP i Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych gwarantują im pełne prawa wyborcze oraz dostęp do korzystania z nich. Obecnie są już rozwiązania organizacyjne i techniczne umożliwiające tą realizację. Wciąż jednak jest ich zbyt mało, a wiąże się to głównie z brakiem zainteresowania ze strony polityków i ustawodawców" - mówił Aleksander Waszkielewicz z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR), współorganizatora konferencji.

Postulaty FIRR umożliwiające niepełnosprawnym udział w wyborach dotyczą: zwiększenia liczby lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych oraz ujednolicenia przepisów dotyczących tego zwiększenia, umożliwienia głosowania w tzw. drugich urnach (umieszczanych m.in. w szpitalach), dostosowania kart do głosowania dla niewidomych (poprzez stosowanie odpowiednich szablonów) oraz umożliwienia głosowania przez pełnomocnika, pocztą lub w formie elektronicznej.

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi FIRR przesłał do startujących w wyborach 700 ankiet, w których zapytał ich o stosunek do powyższych postulatów. Na ankietę odpowiedziało 30 kandydatów z Partii Kobiet, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy i Demokratów oraz Ligi Polskich Rodzin. Respondenci w większości zgodzili się z postulatami.

"Cieszymy się, że kandydaci poparli nasze wnioski, chociaż szkoda, że jedynie tak niewielka część startujących ustosunkowała się do naszej ankiety. Mamy nadzieję, że osoby, które spośród ankietowanych dostaną się do parlamentu, będą wnioskować o wprowadzenie zmian w życie" - zaznaczył Waszkielewicz.

Z wypowiedzią Waszkielewicza zgodził się Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), który podkreślił, że PKW popiera dostosowywanie lokali wyborczych dla potrzeb niepełnosprawnych. "Jesteśmy jednak jedynie instytucją doradczą i wszelkie zmiany zależą od ustawodawcy. Chociaż postulujemy o nie od dawna, nadal nie zostały one uchwalone. Mam nadzieję, że w kolejnej kadencji się to zmieni" - dodał Lorentz. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)