Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja: wykształcenie to antidotum na dyskryminację niewidomych

0
Podziel się:

Wykształcenie jest najlepszym antidotum na dyskryminację niewidomych -
mówili uczestnicy XI edycji konferencji na temat problemów ludzi niewidomych i niedowidzących,
która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. Przed Pałacem Kultury i Nauki odbył się wiec osób
niewidomych.

Wykształcenie jest najlepszym antidotum na dyskryminację niewidomych - mówili uczestnicy XI edycji konferencji na temat problemów ludzi niewidomych i niedowidzących, która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. Przed Pałacem Kultury i Nauki odbył się wiec osób niewidomych.

Organizatorem dwudniowej konferencji: REHA FOR THE BLIND IN POLAND - "Świat Dotyku i Dźwięku" jest Fundacja Szansa dla Niewidomych, a współorganizatorami m.in. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Polski Związek Niewidomych.

Przed konferencją odbył się wiec pod hasłem: "My nie widzimy nic, a Wy - czy widzicie nas?", na którym osoby niewidome i niedowidzące mogły zgłaszać postulaty.

"Nie można się zgodzić na to, że widzący mają możliwość korzystania ze wszystkich dóbr: mnóstwa różnorodnych produktów i usług a także rozrywki, kultury, sztuki, szkół, uczelni, pracy, rodziny itd. a niewidomi nie! My też tutaj żyjemy i chcemy mieć tak samo jak inni" - odczytano tekst manifestu.

Podczas spotkań z ekspertami zaznaczano, że o przyszłości i jakości życia osób niewidomych decyduje edukacja. Zwracano m.in. uwagę na potrzebę przystosowania szkół, wyposażenia oraz materiałów edukacyjnych do potrzeb dzieci niewidomych.

Prof. Marzenna Zaorska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podkreśliła, że szansą dla osób niewidomych jest edukacja inkluzyjna, która zakłada długoterminową adaptację szkół do potrzeb uczniów pochodzących z różnych środowisk i z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności. Podkreśliła, że integracja w praktyce oznacza, że dziecko niepełnosprawne ma się dostosować do zastanej rzeczywistości, tymczasem idea inkluzji mówi, że to szkoła ma się przystosować do potrzeb ucznia.

Michał Ziemniak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi podkreślił, że uczniowie niewidomi w Polsce mają takie same podstawy programowe, wymagania egzaminacyjne, co osoby widzące. "Wsparcie osób niewidomych jest nieodzowne. Integracja ze społeczeństwem zależy od nakładów finansowych" - podkreślił.

Uczestnicy prezentowali urządzenia wspomagające osoby niewidome: m.in. nowoczesną maszynę brajlowską, tablet dla osób niewidomych.

O zastosowaniu grafiki dotykowej w edukacji dzieci mówił Marcin Matys z KUL-u. Podkreślił, że na rynku dostępne są m.in. wypukłe książki z obrazkami dla najmłodszych dzieci. "Mam nadzieję, że nie zdarzają się już sytuacje, kiedy widzące dzieci podczas lekcji są zajęte pięknie ilustrowanymi książkami, a dziecko niewidome bezczynnie czeka przed maszyną brajlowską" - zaznaczył.

Tematy przewodnie konferencji to m.in. Edukacja drogą do sukcesu, Nowoczesna rehabilitacja na co dzień, Z technologią za pan brat. Podczas konferencji można dowiedzieć także m.in. o nowych metodach terapii wzroku, nowoczesnym czytelnictwie bezwzrokowym, rozwiązaniach informatycznych pozwalających niewidomym widzieć więcej; można też zasięgnąć porad prawnych i okulistycznych. Tematem debat są też kultura, sport, turystyka, czytelnictwo, media jako ważne aspekty dla rehabilitacji niewidomych.

Uczestnicy konferencji będą też mieli okazję obejrzeć filmy z audio deskrypcją i wziąć udział w turniejach sportowych w dyscyplinach, takich jak: ping-pong, strzelectwo laserowe, brydż, szachy.

Podczas konferencji rozdano wyróżnienia IDOL 2013 dla osób i instytucji zaangażowanych w działania na rzecz osób niewidomych.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znaleźć można na stronie internetowej: www.szansadlaniewidomych.org

Patronat nad wydarzeniem objęła prezydentowa Anna Komorowska. (PAP)

kno/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)