Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kongres Przedsiębiorczości: sytuacji finansów nie poprawi podwyżka VAT

0
Podziel się

Sytuację finansów publicznych w Polsce można poprawić poprzez ograniczenie
wydatków i ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, a nie tylko przez podnoszenie podatków
- mówili na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele Kongresu Przedsiębiorczości.

bEgCfgNx

*Sytuację finansów publicznych w Polsce można poprawić poprzez ograniczenie wydatków i ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, a nie tylko przez podnoszenie podatków - mówili na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele Kongresu Przedsiębiorczości. *

Ekspert Krajowej Izby Gospodarczej Agnieszka Durlik-Khouri mówiła na konferencji, że przedsiębiorcy w Polsce oczekują podjęcia przez rząd działań dążących do obniżenia długu publicznego. "(Oczekują) zbudowania odpowiedniego systemu legislacyjnego tak, aby ta nieodpowiedzialna polityka został zatrzymana. Podwyżka podatku VAT do niczego nie prowadzi. Naszym zdaniem powinniśmy działać po stronie wydatkowej" - zaznaczyła.

Dyrektor departamentu dialogu społecznego Pracodawców RP Adam Ambrozik wskazywał na niepokojący go fakt, iż rząd koncentruje energię na poszukiwanie dodatkowych wpływów do budżetu, przy czym nie ogranicza wydatków. "To bardzo groźne zjawisko. Podnosi się nawet drobne opłaty, planowane jest np. podniesienie kosztów rejestracji pojazdów. To są drobne rzeczy, które się jednak kumulują" - tłumaczył. Opowiedział się też przeciwko podwyżce podatku VAT, która - jego zdaniem - wpłynie na konkurencyjność polskich przedsiębiorców i doprowadzi do wzrostu cen. "Jeśli VAT wzrośnie o 1 punkt proc., to tym samym ceny wzrosną przynajmniej o 1 proc. (...) Ten podatek wprost obciąża konsumpcję" - zaznaczył.

bEgCfgNz

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Roman Rewald mówił, że gdyby w Polsce o 20 proc. zmniejszono koszty administracyjne prowadzenia przedsiębiorstw, to zyski firm wzrosłyby o 13 mld zł, co spowodowałoby zwiększenie wpływów do budżetu z podatku dochodowego o ponad 2 mld zł. "Tymczasem zamiast uproszczeń widzimy coraz większy wpływ biurokracji na nasze życie. To jest proces, który powinniśmy zahamować" - podkreślił.

Zdaniem Lecha Pilawskiego z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, rząd nie powinien myśleć wyłącznie o "stronie przychodowej" budżetu, tylko szukać oszczędności i wdrażać reformy. "Nie ma żadnego powodu, żeby nie deregulować gospodarki, bo tego chce i PSL, i Platforma Obywatelska, a prawdopodobnie także inne ugrupowania polityczne. To są rzeczy najprostsze, jak choćby e-faktury. Rozporządzenie w tej sprawie zapowiedziano wiosną tego roku, zaczyna się jesień, a rozporządzenia nie ma" - podkreślił.

"Apelujemy do rządu, aby zasiąść do poważnej debaty na możliwościami poprawy sytuacji finansów publicznych" - zaznaczył.

W lipcu 2008 roku siedem organizacji przedsiębiorców utworzyło Kongres Przedsiębiorczości. Jego celem jest współpraca z rządem i komisjami sejmowymi.

bEgCfgNF

W skład Kongresu wchodzą: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Pracodawcy RP, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Amerykańska Izba Handlowa, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego. W ramach Kongresu przedsiębiorcy mają zabiegać o nowe rozwiązania i konieczne zmiany w najważniejszych kwestiach społeczno-gospodarczych, ważnych z punktu widzenia optymalnych warunków dla rozwoju polskiej gospodarki.(PAP)

luo/ mki/ jbr/

bEgCfgOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)