Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec KRRiT bliżej, Sejm odrzucił sprawozdanie

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski postawi wkrótce kropkę nad i. Kadencja Rady dobiegnie końca. PO szykuje też nowelizację ustawy medialnej.

Koniec KRRiT bliżej, Sejm odrzucił sprawozdanie
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek SejmuBronisław Komorowskizapowiada , że w sprawie odrzucenia sprawozdania KRRiT jak najszybciej będzie starał się wesprzeć stanowisko obu izb parlamentu.

Dziś sprawozdaniem Rady zajął się Sejm, który odrzucił je. Już wcześniej zostało ono odrzucone przez Senat.

Za odrzuceniem sprawozdania głosowało 274 posłów, 158 było przeciw, czterech posłów wstrzymało się od głosu.

W trakcie sejmowej dyskusji za odrzuceniem sprawozdania opowiadały się: PO, PSL i Lewica, przeciw był PiS. Najważniejsze zarzuty, jakie stawiano KRRiT, to, że Rada w obecnym składzie nie tylko nie próbuje naprawiać sytuacji w mediach publicznych, _ tylko z dziką premedytacją ją pogarsza _ - jak mówiłaIwona Śledzińska-Katarasińska.

Oponował PiS. - _ Ze sprawozdania jednoznacznie wynika, że Krajowa Rada dobrze realizuje swoje zadania _ - mówiłRobert Kołakowski. Według niego dążenie PO do rozwiązania KRRiT wpisuje się jedynie w _ pospieszną politykę monopolizowania wszystkich instytucji państwa _.

Jerzy Wenderlichz Lewicy zarzucał, że KRRiT nie reagowała w najważniejszych sprawach mediów publicznych, _ nie wypędzała polityki z mediów _.

Tadeusz Sławeckiz( PSL zarzucał KRRiT brak reakcji na _ służalczą rolę TVP wobec niektórych ugrupowań _.

Komorowski już wcześniej zapowiadał, że jeśli stanowisko obu izb będzie zgodne, to je poprze.

_ - Osoba wypełniająca obowiązki głowy państwa ma 14 dni do podjęcia decyzji, czy wspiera stanowisko parlamentu, czy nie. Jak zapowiedziałem już wcześniej, będę wspierał to stanowisko obu izb, (...) i będę starał się dać temu wyraz jak najszybciej _ - podkreślił Komorowski.

[

TVP zarobi o 20 mln zł mniej. Dobije ją kampania wyborcza ]( http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/tvp;zarobi;o;20;mln;zl;mniej;dobije;ja;kampania;wyborcza,255,0,622335.html )

Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji odrzucenie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez Sejm i Senat oznacza zakończenie jej kadencji, chyba że nie potwierdzi tego prezydent.

W opinii marszałka swego rodzaju uzupełnieniem dla odrzucenia sprawozdania KRRiT będzie tzw. mała nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.

Projekt autorstwa PO przewiduje, że członkowie rad nadzorczych mediów będą wyłaniani w konkursach spośród kandydatów zaproponowanych przez uczelnie wyższe.

Obecnie nowelizacją zajmuje się sejmowa komisja. _ Spodziewam się, że stosunkowo szybko komisja przedstawi sprawozdanie i, jak sądzę, na następnym posiedzeniu Sejmu sprawa będzie rozstrzygana _ - powiedział Komorowski.

Według marszałka wówczas KRRiT będzie powoływana co prawda na starych zasadach przez Sejm, Senat i prezydenta, ale będzie już uruchamiała konkursy, _ a nie mianowania różnych dziwnych postaci, niewiele mających czasami wspólnego z mediami, a zawsze bardzo wiele z partiami politycznymi _.

Przygotowana przez PO nowelizacja ma umożliwić zgodne z prawem skrócenie kadencji wybranych w połowie ubiegłego roku rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu. Ich kadencje trwają trzy lata i w obecnym stanie prawnym nie mogą ulec skróceniu.

PO proponuje, żeby w telewizji rady nadzorcze składały się z czterech osób wybieranych w konkursach oraz trzech przedstawicieli resortów: skarbu, finansów i kultury.

Z kolei w radiu rady nadzorcze składałyby się z trzech osób wybieranych w konkursie i dwóch przedstawicieli ministerstw - po jednym z resortów skarbu i kultury. Obecnie w każdej radzie nadzorczej jest po jednym przedstawicielu ministra skarbu, pozostałych członków rad wyłania KRRiT.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)