Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konkurs Agroliga 2009 rozstrzygnięty

0
Podziel się

Anna i Marian Nowak z Grabowa oraz spółka Wipasz zostali mistrzami
krajowymi w 18. edycji konkursu Agroliga 2009. Nagrody wręczył we wtorek pełniący obowiązki
prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

bEgBhIDF

Anna i Marian Nowak z Grabowa oraz spółka Wipasz zostali mistrzami krajowymi w 18. edycji konkursu Agroliga 2009. Nagrody wręczył we wtorek pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Mistrzami krajowymi w kategorii "rolnicy" są Anna i Marian Nowak z Grabowa (woj. zachodniopomorskie), prowadzący 150-hektarowe gospodarstwo ekologiczne, specjalizujące się w produkcji mleka. W kategorii "firmy" mistrzem krajowym została zaś spółka Wipasz z Wadąga (woj. warmińsko-mazurskie) - producent pasz.

Wicemistrzami krajowymi w kategorii "rolnicy" zostało 6 gospodarstw rolnych; tyle samo wyróżniono w kategorii "firmy". Zaś 9 gospodarstw rolnych oraz tyle samo firm rolno-spożywczych zostało laureatami krajowymi. Uczestników konkursu typują Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

bEgBhIDH

Gospodarstwa i firmy, które zwyciężyły w konkursie, są wzorem do naśladowania, pokazywania szansy na sukces w różnych obszarach życia - mówił Komorowski podczas uroczystości w Belwederze.

"Laureatami konkursu Agroliga zostają najlepsi z najlepszych. Promują oni polskie rolnictwo w UE. Myślę, że ta idea dalej będzie kontynuowana. Chodzi m.in. o zwiększenie konkurencyjności polskich produktów na unijnym rynku" - powiedział wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Konkurs Agroliga jest organizowany w 2 etapach. Laureatów wojewódzkich wybierają wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Nominowani do tytułu mistrza wojewódzkiego muszą wykazać się wynikami powyżej średniej krajowej i posiadać dobrą kondycję finansową. Pod uwagę są brane także inwestycje w gospodarstwa z uwzględnieniem umiejętności korzystania z unijnych pieniędzy. Podobne kryteria obowiązują w kategorii "firmy". W konkursie mogą uczestniczyć tylko gospodarstwa funkcjonujące na rynku regionalnym.

Spośród zwycięzców wojewódzkich wybierani są mistrzowie krajowi. Wskazuje ich kapituła złożona z mistrzów krajowych poprzednich edycji oraz przedstawicieli organizatorów - Stowarzyszenia Agrobiznes Klub, we współpracy z audycją programów rolnych TVP1. (PAP)

bEgBhIDN

awy/ mhr/

bEgBhIEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)