Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs dla dziennikarzy prasy lokalnej ogłosiła Kancelaria Prezydenta

0
Podziel się:

Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ogłosiła konkurs dla dziennikarzy
prasy lokalnej. "Media lokalne budują poczucie wspólnoty, tworzą społeczeństwo obywatelskie, stąd
pomysł, by je promować i pokazywać ich rolę" - mówił szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak
na konferencji prasowej inaugurującej konkurs.

Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ogłosiła konkurs dla dziennikarzy prasy lokalnej. "Media lokalne budują poczucie wspólnoty, tworzą społeczeństwo obywatelskie, stąd pomysł, by je promować i pokazywać ich rolę" - mówił szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak na konferencji prasowej inaugurującej konkurs.

Konkurs "Blaski i cienie budowy demokracji lokalnej - wolna i niezależna prasa, gwarantem demokracji i podnoszenia jakości życia publicznego" skierowany jest do dziennikarzy, redaktorów naczelnych i wydawców prasy lokalnej o zasięgu gminnym i powiatowym. W konkursie mogą wziąć udział autorzy tekstów opublikowanych w 2009 roku.

Artykuły zgłaszane do konkursu mają mieć wyraźny związek ze wspieraniem budowy społeczeństwa obywatelskiego lub kontrolną rolą mediów wobec lokalnych instytucji ważnych dla życia społecznego obywateli (np. urzędów, szkół, policji, prokuratury, służb komunalnych, instytucji ochrony zdrowia, itp.).

"Rolą mediów lokalnych jest aktywizowanie ludzi, pokazywanie, jak budować społeczeństwo obywatelskie, jak w nim aktywnie uczestniczyć, kontrolować lokalne władze i budować demokrację lokalną. Poprzez konkurs chcielibyśmy pokazać realne problemy, rzeczywistość z jaką naprawdę boryka się lokalna Polska" - mówił w poniedziałek Stasiak.

Krzysztof Skowroński - przewodniczący jury - zwrócił uwagę, że bycie dziennikarzem lokalnym jest znacznie trudniejsze niż wykonywanie tego zawodu w dużym mieście, takim jak Warszawa, ponieważ w środowiskach lokalnych wszyscy się znają i często są powiązani wspólnymi interesami. Dodał, że w związku z tym, oceniając prace nadsyłane na konkurs, szczególnie dużą wagę będzie przywiązywał do odwagi cywilnej autorów.

Zwycięzca konkursu otrzyma Złote Pióro i 15 tys. zł ufundowane przez Kancelarię Prezydenta. Jury przyzna też dwa wyróżnienia po 5 tys. zł.

Organizacje pozarządowe, które są partnerami konkursu, przyznają wyróżnienia w następujących kategoriach: za rzetelność dziennikarską (wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), za odwagę cywilną (wyróżnienie Centrum Monitoringu Wolności Prasy), za edukacyjne walory publikacji (wyróżnienie Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej), za ujawnianie zjawisk korupcyjnych (wyróżnienie Stowarzyszenia STOP Korupcji) oraz za transparentność życia publicznego (wyróżnienie Transparency International Polska).

Termin nadsyłania materiałów na konkurs upływa 31 marca. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 maja w Pałacu Prezydenckim.(PAP)

akw/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)