Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konkurs literacki "Furmanka" poświęcony pamięci gorzowskiego poety

0
Podziel się:

Konkurs literacki "Furmanka", poświęcony pamięci lubuskiego
poety Kazimierza Furmana, ogłosiła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim. Jego
nazwa pochodzi od podpisu, którym często posługiwał się artysta.

Konkurs literacki "Furmanka", poświęcony pamięci lubuskiego poety Kazimierza Furmana, ogłosiła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim. Jego nazwa pochodzi od podpisu, którym często posługiwał się artysta.

Termin nadsyłania utworów - prozą lub wierszem - upływa 31 marca 2012 roku. Laureaci zostaną wyłonieni 25 maja, kilka dni po 63. rocznicy urodzin Kazimierza Furmana. Na ten dzień planowane jest także odsłonięcie pomnika artysty przed Jazz Clubem Pod Filarami.

Pomysłodawcą budowy pomnika jest powołany w tym celu społeczny komitet, a autorem rzeźbiarz Andrzej Moskaluk.

"Kazimierz Furman był znakomitym poetą, ale także wyjątkowym człowiekiem, bardzo barwnym, niejednoznacznym. Dla wielu gorzowian był jednym z symboli naszego miasta. Warto nieść pamięć o nim i przekuwać ją w takie działania jak konkurs czy festiwal poetycki" - powiedziała PAP Agnieszka Moskaluk z Akademickiego Centrum Kultury gorzowskiej uczelni.

Furman urodził się 20 maja 1949 roku w Jędrzejowie koło Piły. Przez wiele lat mieszkał i tworzył w Gorzowie Wielkopolskim.

"Kaziu był świetnym kumplem, człowiekiem wrażliwym na ludzką krzywdę, ale jednocześnie podążał własnymi drogami i często prowokował miejskie środowisko kulturalne swoimi wypowiedziami. W Jazz Clubie swoim eleganckim charakterem pisma wypisywał często bilety i plakaty. Cieszę się, że Kaziu nie znika z pejzażu miasta choćby przez takie inicjatywy jak konkurs literacki" - powiedział PAP szef Jazz Clubu Pod Filarami, Bogusław Dziekański.

Furman debiutował w 1974 roku w czasopiśmie "Nadodrze". Dwa lata później ukazał się jego pierwszy tomik poetycki "Powrót do osłupienia". Łącznie wydał ich 12. Za ostatni - pt. "Brzemię" - otrzymał nagrodę kulturalną prezydenta Gorzowa - "Motyla". Zmarł kilka dni po jej odebraniu - 14 października 2009 roku. (PAP)

mrd/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)