Notowania

wiadomości
31.07.2013 14:49

Konkurs MSW na prowadzenie centrum pomocy dla ofiar handlu ludźmi

MSW ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie od października do końca 2013 roku Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi - poinformował w środę resort.

Podziel się
Dodaj komentarz

MSW ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie od października do końca 2013 roku Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi - poinformował w środę resort.

Od stycznia Centrum prowadzą Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada" oraz Stowarzyszenie Po-MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. Na realizację tego zadania do końca września dostały 778 tys. zł. Zwycięzca ogłoszonego obecnie konkursu otrzyma 222 tys. zł za prowadzenie centrum przez trzy ostatnie miesiące roku.

Pracownicy centrum całodobowo prowadzą telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi. Dostarczają potrzebującym ubranie, środki higieniczne i wyżywienie. Zapewniają im też opiekę medyczną, pomagają w sprawach związanych z wymiarem sprawiedliwości, udzielają wsparcia psychologicznego i konsultacji prawnych. Zapewniają też tłumacza, pomagają przy legalizacji pobytu oraz bezpiecznym powrocie do kraju pochodzenia. Umożliwią też kontakt z odpowiednią organizacją w kraju pochodzenia.

Centrum prowadzi dwa schroniska dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi. Jedno schronisko znajduje się w południowo-zachodniej Polsce i obejmuje województwa: lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie. Drugie jest w części północno-wschodniej i obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie. W schroniskach mogą przebywać także ofiary handlu ludźmi z małoletnimi dziećmi.

Centrum doradza też instytucjom państwowym i samorządowym, które pracują z pokrzywdzonymi przez handlarzy ofiarami. Z pomocy takiej mogą skorzystać ofiary handlu ludźmi, ich bliscy, osoby zagrożone handlem ludźmi, organizacje i instytucje, które pracują na ich rzecz, a także organy ścigania i wymiar sprawiedliwości.

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne zostało powołane decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2009 r. Głównym celem jego działania jest wsparcie dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi, ich rodzin i świadków, osób zagrożonych tym procederem, jak też dla instytucji zaangażowanych w system identyfikacji i wsparcia ofiar handlu ludźmi. (PAP)

ral/ pz/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz