Notowania

wiadomości
23.09.2012 16:19

Konkurs na wspomnienia i pamiątki związane z polską muzyką rozrywkową

Na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty a przede wszystkim spisane lub nagrane wspomnienia, związane z historią polskiej muzyki rozrywkowej czeka Fundacja "Sopockie Korzenie", która ogłosiła IV Ogólnopolski Konkurs "Wspomnienia Miłośników Rock'n'Rolla".

Podziel się
Dodaj komentarz

Na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty a przede wszystkim spisane lub nagrane wspomnienia, związane z historią polskiej muzyki rozrywkowej czeka Fundacja "Sopockie Korzenie", która ogłosiła IV Ogólnopolski Konkurs "Wspomnienia Miłośników Rock'n'Rolla".

Jak powiedział PAP prezes Fundacji Wojciech Korzeniewski, konkurs ma na celu ocalenie od zapomnienia ludzi i zdarzeń oraz uratowanie przed zniszczeniem pamiątek i innych świadectw materialnych.

"Zależy nam przede wszystkim na wspomnieniach i pamiątkach związanych z Sopotem, w tym odbywającymi się w tym mieście festiwalami czy działającym tu klubem Non-Stop" - powiedział Korzeniewski.

Na każdą z trzech dotychczasowych edycji konkursu wpłynęło po kilkadziesiąt prac. Były to głównie spisane czy nagrane wspomnienia, ale organizatorzy otrzymali też np. nagranie video z koncertu Niemena, któremu w Sztokholmie w 1982 roku akompaniowała grupa Kombi, film dokumentalny "Wiatr do morza, czyli big-beat po szczecińsku", zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących początków big-beatu w Krakowie oraz kolekcję plakatów, w tym zapowiadających koncerty, które miały miejsce w latach 60. w Sopocie.

Tegoroczna edycja konkursu trwa do 10 października. Na laureatów czekają nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane m.in. przez ministerstwo kultury oraz pomorski i sopocki samorząd. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na 9 listopada w Operze Leśnej w Sopocie.

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Fundacji "Sopockie Korzenie" - www.sopockiekorzenie.org.pl.

Konkurs organizowany jest wspólnie z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Muzeum Regionalnym w Jarocinie, z którymi od lat współpracuje sopocka fundacja.

Fundacja "Sopockie Korzenie" zajmuje się zbieraniem wszelkich materialnych i niematerialnych dóbr dotyczących historii polskiej muzyki rozrywkowej, a głównie tej zawiązanej z Sopotem. Jej założyciele nie tylko gromadzą pamiątki, ale też pomagają w wydawaniu książek czy tworzeniu programów - np. telewizyjnych, poświęconych interesującej ich tematyce.

Głównym celem założycieli fundacji jest stworzenie w Sopocie Muzeum Muzyki Rozrywkowej. W myśl porozumień zawartych z władzami miasta, placówka taka miałaby powstać na terenie sopockiej Opery Leśnej, na której deskach od lat 60. organizowane są festiwale goszczące m.in. gwiazdy polskiej muzyki. (PAP)

aks/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz