Notowania

Auschwitz
04.08.2010 20:09

Konserwatorzy naprawią napis "Arbeit macht frei"

Prace nad zabytkiem, zniszczonym podczas kradzieży, potrwają prawdopodobnie do jesieni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wulfstan/CC)

Znany jest już harmonogram prac przy naprawie napisu _ Arbeit macht frei _. Konserwatorzy nie zawarli w nim terminu zakończenia prac, bo najistotniejszym kryterium jest dokładność - poinformował Bartosz Bartyzel z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Bartyzel zaznaczył, że najprawdopodobniej prace naprawcze i konserwatorskie potrwają do jesieni. - _ Najpierw wykonane będą termiczne próby bezpiecznego prostowania poszczególnych elementów. Złodzieje tnąc napis, powykrzywiali jego fragmenty. Później nastąpi samo prostowanie, a następnie wzmocnienie osłabionych fragmentów. Dopiero po zakończeniu tego nastąpi połączenie elementów w całość. Na końcu nastąpi scalenie kolorystyczne i zabezpieczanie obszarów dotkniętych przez korozję _ - wyjaśnił.

Bartyzel dodał, że konserwatorzy z muzeum dokładnie zbadali napis po odzyskaniu. Prace te zajęły kilka miesięcy. Obiekt był między innymi skanowany w technologii trójwymiarowej, dokonano rejestracji zmian struktury powierzchni, przeanalizowano stan warstw zabezpieczających, stan spawów i zbadano mikrouszkodzenia. _ - Stan zabytku po kradzieży jest bardzo zły i nie mam tu na myśli samego faktu pocięcia napisu. Zniszczenia są bardzo poważne _ - powiedział.

Dziś nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o przyszłość napisu. Kluczowe znaczenie będzie miała opinia konserwatorów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ostateczną decyzję podejmie dyrektor placówki Piotr Cywiński po zasięgnięciu opinii Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Kolejne posiedzenie MRO zaplanowano na listopad 2010 roku. - _ Rozstrzyganie już dziś o przyszłości napisu, gdy prace naprawcze i konserwatorskie właściwie się dopiero rozpoczynają, to czyste spekulacje _ - powiedział Bartyzel.

Zdaniem szefa Rady Władysława Bartoszewskiego panuje zgoda co do tego, że _ oryginał odgrywa ogromną rolę _. _ - Jest kwestia do rozważenia technicznego, w jaki sposób można go wyeksponować nie narażając na zniszczenie. Obecni przychylają się do tego, że należy szukać rozwiązania. Jako przykład podawano skarb chrześcijaństwa jakim jest Pieta w Watykanie, zagrożona przez szaleńca, została przykryta pleksiglasem. Może tu też się da? Tendencja jest taka, aby na bramie był autentyk, natomiast pozostaje kwestia, w jakim stopniu jest to możliwe techniczne. Na świecie przywiązuje się wielką wagę do autentyków _ - powiedział.

Sekretarz Rady Marek Zając skłaniał się ku tezie, że oryginał napisu powinien być jak najlepiej zabezpieczony. _ - Autentyzm tego miejsca jest kwestią kluczową, ale pamiętajmy: podczas konserwacji był inny napis, identyczny, choć nieoryginalny, i spełniał swoją funkcję. Moim zdaniem, nie musi on wrócić na swoje miejsce _ - powiedział Zając.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prokuratura znów prosi Szwecję o pomoc ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;znow;prosi;szwecje;o;pomoc,42,0,640298.html )
* [ Nowy trop w sprawie kradzieży w **Auschwitz** ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowy;trop;w;sprawie;kradziezy;w;auschwitz,191,0,630463.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: Auschwitz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz