Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsultacje społeczne w gminach dot. powiększenia Białowieskiego PN

0
Podziel się:

Konsultacje z mieszkańcami mają pomóc samorządom w podjęciu decyzji w
sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Odbędą się one w gminie Hajnówka -
zdecydowali w czwartek radni. Podobne konsultacje trwają już w gminie Narewka.

Konsultacje z mieszkańcami mają pomóc samorządom w podjęciu decyzji w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Odbędą się one w gminie Hajnówka - zdecydowali w czwartek radni. Podobne konsultacje trwają już w gminie Narewka.

Jeszcze nie wiadomo, co zrobi gmina Białowieża. Wójt Białowieży Albert Litwinowicz powiedział w czwartek PAP, że nawet nie ma jeszcze ustalonego terminu sesji rady gminy, na której mogłaby być omawiana sprawa powiększania parku.

Zgody tych trzech rad gmin oraz powiatu hajnowskiego i sejmiku województwa podlaskiego są potrzebne, by doszło do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Trwają negocjacje ministra środowiska z gminami.

O przeprowadzeniu konsultacji w gminie Hajnówka zdecydowali w czwartek radni na nadzwyczajnej sesji. Wójt gminy Olga Rygorowicz powiedziała PAP, że były brane pod uwagę dwa warianty: referendum gminne lub konsultacje społeczne. Radni zdecydowali, że będą konsultacje. Będą polegały na organizacji zebrań wiejskich, na których samorządowcy będą przedstawiać mieszkańcom argumenty za i przeciw powiększeniu parku i propozycje Ministerstwa Środowiska. W ocenie Rygorowicz, konsultacje powinny potrwać do końca października.

Wcześniej, ok. 10 października, powinny zakończyć się trwające już konsultacje społeczne w sąsiedniej gminie Narewka. Wójt Narewki Mikołaj Pawilcz powiedział PAP w czwartek, że stara się bywać na wszystkich wiejskich zebraniach, by "łagodzić wątpliwości i przedstawiać obiektywnie sytuację".

Ministerstwo Środowiska chce powiększyć Białowieski Park Narodowy o 12 tys. hektarów. Teraz park zajmuje powierzchnię około 10 tys. hektarów, co stanowi około jednej szóstej polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. W zamian za zgodę na powiększenie parku, która jest wymagana prawem, puszczańskie samorządy mają łącznie dostać na proekologiczne inwestycje 75 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na lata 2010-2014 w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju. Park leży na terenie trzech gmin, które muszą wydać zgodę, jednak pieniądze ma dostać 10 samorządów.

Na początku września gmina Narewka, powiat hajnowski, Lasy Państwowe, dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku podpisały w ministerstwie środowiska porozumienie, które jest gwarancją realizacji Białowieskiego Programu Rozwoju. Nie podpisały porozumienia gminy Hajnówka i Białowieża oraz samorząd województwa podlaskiego. Wójt Hajnówki na spotkaniu była, ale nie miała upoważnienia radnych do podpisania dokumentów. Gminy Białowieża i samorząd województwa nie były reprezentowane.

Porozumienie gwarantuje m.in. społeczności lokalnej korzystanie z drewna, bezpłatny wstęp do parku i zbiór runa leśnego przez mieszkańców powiatu hajnowskiego, a także gwarancje zatrudnienia dla leśników z terenu nadleśnictw Puszczy Białowieskiej.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce; chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej, ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym. To znana na świecie ostoja żubrów. Park obejmuje 10,5 tys. ha, czyli jedną szóstą powierzchni puszczy po polskiej stronie granicy.(PAP)

rof/ kow/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)