Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola w małopolskim oddziale NFZ

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja nt. sytuacji w lubelskim NFZ
#

# dochodzi informacja nt. sytuacji w lubelskim NFZ #

10.01. Kraków (PAP) - W małopolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczęła się w poniedziałek po południu kontrola dotycząca rozstrzygnięć konkursów ofert i kontraktowania świadczeń na rok 2011.

"Kontrola dotyczy konkursów ofert na ambulatoryjne świadczenia opieki specjalistycznej" - poinformował PAP rzecznik NFZ Andrzej Troszyński. Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna dodała, że dotyczy ona także kontraktowania świadczeń w lecznictwie szpitalnym.

Kontrolerzy będą sprawdzać wszelkie zarządzenia dyrektora małopolskiego oddziału NFZ, przebieg konkursów, w tym kryteria, którymi kierowano się przy ich rozstrzyganiu. "Zapewne ważne będzie to, kto został zaproszony do rokowań i dlaczego ogłoszono konkursy uzupełniające na pewne świadczenia, a na inne nie" - powiedziała PAP Pulchna.

Kontrolerzy mają pracować w Krakowie do piątku, później kilka dni przewidziano na opracowanie wniosków. "Wyniki kontroli powinny być znane 19 stycznia" - powiedziała rzeczniczka małopolskiego NFZ.

Jak podkreśliła, to dyrekcja Małopolskiego Oddziału NFZ - w związku z zainteresowaniem mediów i skargami placówek medycznych na wyniki konkursów ofert - zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz prezesa NFZ o kontrolę rzetelności konkursów.

Według Pulchnej po konkursach kontrakty zaproponowano w Małopolsce 1890 poradniom specjalistycznym, a nadal toczy się 131 konkursów uzupełniających w tym zakresie. Łącznie w specjalistycznej opiece ambulatoryjnej o kontrakty starało się 90 nowych placówek, dla ok. 50 z nich negocjacje z NFZ zakończyły się pomyślnie. Jeśli chodzi o lecznictwo szpitalne, kontrakty mają być zawarte z 49 szpitalami (1035 oddziałów).

Konkursy na świadczenia medyczne w Małopolsce zostały ogłoszone po raz pierwszy od czterech lat. Wcześniej kontrakty placówek medycznych były przedłużane aneksami. Największe kontrowersje w Małopolsce wywołał proces kontraktowania świadczeń w poradniach specjalistycznych. Według przedstawicieli części placówek niekoniecznie wygrali najlepsi - posiadający najlepszy sprzęt i kadrę. Według NFZ zasady rankingowania placówek były takie same w całym kraju, a nowe podmioty, które walczyły o kontrakty, były kontrolowane, czy ich oferta jest zgodna ze stanem faktycznym.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do NFZ, w najbliższych dniach podobne kontrole NFZ rozpoczną się w oddziałach: lubelskim i pomorskim.

Rozstrzygnięcia konkursów w lubelskim NFZ były przedmiotem wielu protestów i krytyki. Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie wydało oświadczenie, w którym lekarze wyrazili obawy, że sposób podziału pieniędzy może prowadzić do ograniczenia dostępności świadczeń dla pacjentów "a w niektórych przypadkach wręcz ich zablokowania". Przyczyni się do tego fakt, że placówki, które otrzymały kontrakty na dany typ świadczeń, nie są równomiernie rozlokowane na terenie województwa.

Przed NFZ pikietowali w tej sprawie psychiatrzy i członkowie Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego. Podawali przykład poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Na 2011 r. kontrakt na te świadczenia w województwie dostały cztery placówki w Lublinie i jedna w Wisznicach koło Białej Podlaskiej, co oznacza, że wielu chorych musi do tych poradni dojeżdżać.

Według lekarzy z Izby Lekarskiej niepokojące są także odmowy kontraktów dla wielu przyszpitalnych poradni specjalistycznych, bo to powoduje np. niemożność kontynuacji leczenia po hospitalizacji w szpitalu przez tego samego lekarza.

Rzeczniczka lubelskiego NFZ Małgorzata Bartoszek powiedziała PAP, że NFZ szczegółowo analizuje dostępność do każdego rodzaju świadczeń zdrowotnych i tam gdzie ta dostępność będzie gorsza, będą ogłaszane postępowania uzupełniające. Jak dodała, nic jej nie wiadomo o kontroli z centrali NFZ.

Obecnie w lubelskim NFZ trwa rozpatrywanie odwołań od rozstrzygnięć konkursowych, których łącznie wpłynęło blisko 800. Najwięcej - ok. 400 - dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a blisko 300 - stomatologii. (PAP)

wos/ pro/ ren/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)