Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz i Erdogan za pogłębieniem relacji polsko-tureckich

0
Podziel się:

Pogłębienie relacji polsko-tureckich, w tym w wymiarze parlamentarnym,
rozwój współpracy gospodarczej obu krajów oraz europejskie aspiracje Turcji - to główne tematy
piątkowego spotkania w Warszawie marszałek Sejmu Ewy Kopacz z premierem Turcji Recepem Erdoganem.

Pogłębienie relacji polsko-tureckich, w tym w wymiarze parlamentarnym, rozwój współpracy gospodarczej obu krajów oraz europejskie aspiracje Turcji - to główne tematy piątkowego spotkania w Warszawie marszałek Sejmu Ewy Kopacz z premierem Turcji Recepem Erdoganem.

"Turcję i Polskę w ciągu ostatnich sześciuset lat łączyły nie tylko silne więzi polityczne, ale także bliskie relacje handlowe i kulturalne" - przypomniała podczas spotkania z Erdoganem Kopacz, cytowana w komunikacie zamieszczonym na stronie Sejmu.

"Polska jest naszym sojusznikiem i przyjacielem" - podkreślił Erdogan.

Podczas spotkania politycy zgodzili się, że przyjaźń i strategiczne partnerstwo łączące Polskę i Turcję są podstawą dobrych relacji między nimi i stwarzają perspektywy rozwoju współpracy w wielu dziedzinach.

Marszałek Sejmu i premier Turcji rozmawiali także o rozszerzeniu współpracy gospodarczej Polska-Turcja i lepszym wykorzystaniu jej potencjału.

Erdogan zwrócił uwagę na fakt, że towarzyszyło mu ponad 200 przedsiębiorców, którzy prowadzą rozmowy z przedstawicielami polskiego biznesu. W ramach wizyty szefa tureckiego rządu w Polsce zorganizowano I Polsko-Tureckie Forum Biznesowe.

Jak podano w komunikacie, wymiana handlowa obu krajów w ostatnich latach wykazuje wysoką dynamikę wzrostu oraz nadwyżkę po stronie Polski. W 2012 r. nasz eksport do Turcji obejmował głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego oraz artykuły rolno-spożywcze. W imporcie dominowały zaś wyroby przemysłu elektromaszynowego, lekkiego, chemicznego i rolno-spożywczego.

Ponadto - wskazano - W Turcji lokowanych jest coraz więcej polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych - w 2011 r. było ich 78. Najwięksi polscy inwestorzy na rynku tureckim są z branży farmaceutycznej i odzieży dziecięcej. Z kolei Turcja zajmuje wysoką (33.) pozycję na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce.

W kontekście europejskich dążeń Turcji Kopacz zadeklarowała, że "Polska konsekwentnie popiera politykę rozszerzenia UE". Jak powiedziała, powinna ona być kontynuowana niezależnie od kryzysu gospodarczo-finansowego.

"Turcja jest kluczowym partnerem zarówno dla Polski, jak i w szerszym wymiarze dla całej Unii Europejskiej" - mówiła Ewa Kopacz. Wskazała, że przy obecnej sytuacji międzynarodowej kraj ten odgrywa ważną rolę w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Bałkanów. Według marszałek Sejmu członkostwo Turcji w UE przyniosłoby korzyści dla obu stron, przede wszystkim o charakterze strategicznym i gospodarczym. "Już teraz Turcję łączą ścisłe więzi gospodarcze z Unią, a gdyby została jej członkiem, te związki byłyby jeszcze silniejsze" - powiedziała Kopacz.

Zaoferowała też pomoc Sejmu w dzieleniu się doświadczeniami zdobytymi na naszej drodze do Unii.

Marszałek Sejmu i premier Erdogan poruszyli również kwestię przygotowań do przyszłorocznych obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych przez oba kraje. Kopacz poinformowała o planach przygotowania specjalnej uchwały z tej okazji. Według kroniki Jana Długosza pierwsi przedstawiciele Królestwa Polskiego na dworze sułtana tureckiego Mehmeda I - Skarbek z Gór i Grzegorz Ormianin rozpoczęli swoją misję w 1414 r. "Obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją będą okazją do pogłębienia relacji we wszystkich dziedzinach oraz wzajemnego poznania obydwu społeczności" - podkreśliła marszałek.

Wizyta szefa tureckiego rządu przypada w 20. rocznicę podpisania Układu o przyjaźni i współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Turcji. W 2014 r. minie 600 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych przez oba kraje.

Premier Turcji podczas wizyty w Warszawie rozmawiał też z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. (PAP)

son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)