Notowania

pieniądze
24.11.2010 16:50

Kopacz: pieniądze na leczenie dzieci są zabezpieczone

Pieniądze na leczenie pacjentów onkologicznych, w tym dzieci, są zabezpieczone - poinformowała w środę PAP minister zdrowia Ewa Kopacz, odnosząc się w ten sposób do sytuacji we wrocławskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Pieniądze na leczenie pacjentów onkologicznych, w tym dzieci, są zabezpieczone - poinformowała w środę PAP minister zdrowia Ewa Kopacz, odnosząc się w ten sposób do sytuacji we wrocławskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym. *

"NFZ zapłacił nadwykonania za pierwsze półrocze i będzie nadal płacił. Pieniądze na leczenie pacjentów onkologicznych, przeszczepy, na oddziały dziecięce i procedury wysokospecjalistyczne są zabezpieczone. Takie zapewnienie uzyskała ode mnie prof. Alicja Chybicka (szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej - PAP). Nie wolno straszyć pacjentów" - podkreśliła Kopacz.

Prof. Chybicka alarmowała we wtorek, że jej klinice grozi wstrzymanie przyjmowania pacjentów i wykonywania zabiegów. NFZ zalega placówce z wypłatą ponad 4 mln zł za nadwykonania. Powiedziała jednocześnie, że nie wyobraża sobie wstrzymania przyjmowania pacjentów. "Jesteśmy jedyną taką kliniką w Polsce południowo-zachodniej. W przeciągu doby przyjęliśmy 10 nowych dzieci" - mówiła profesor. Podkreśliła, że jeśli nie znajdą się pieniądze na leczenie, zwróci się o pomoc do społeczeństwa.

Jak tłumaczył Andrzej Zdeb, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego, któremu klinika podlega, na obecną chwilę liczba i wartość wykonywanych procedur znacznie przekracza wartość kontraktu z NFZ. "W szpitalu zaczyna być dziura w zasadzie nie do pokrycia. Brakuje pieniędzy m.in. na zapłatę czy zakup środków medycznych, czy opłatę za media" - powiedział dyrektor.

Zdeb poinformował, że w podobnej sytuacji jest także klinika lecząca nowotwory u dorosłych. Tam za nadwykonania NFZ jest winien ponad 3 mln zł. "Łączna wartość wykonanych w naszym szpitalu, a niezapłaconych świadczeń medycznych w okresie od 2008 r. do końca października 2010 r. wynosi około 20 mln zł" - powiedział dyrektor.

Odnosząc się do tych informacji, wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówił we wtorek, że wrocławski szpital nie ma prawa odmawiać pacjentom leczenia. "NFZ, jeżeli nawet jest to już poza kontraktem, to oczywiście, że zapłaci, bo tak było do tej pory" - zapewniał.

Według rzeczniczki dolnośląskiego NFZ Joanny Mierzwińskiej klinika prof. Chybickiej na chwilę obecną ma niezapłacone za nadwykonania 1,8 mln zł. Mierzwińska zapewniła, że fundusz będzie płacił za świadczenia ratujące życie i nie zabraknie pieniędzy na leczenie dzieci z chorobą nowotworową. "Pieniądze miały być zapłacone w grudniu, ale postaramy się przyspieszyć procedury"- dodała Mierzwińska.(PAP)

pro/ itm/ jra/

Tagi: pieniądze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz