Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopacz: po ogłoszeniu pandemii będziemy postępować, jak dotychczas

0
Podziel się

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że decyzja o ogłoszeniu pandemii wirusa A/H1N1 przez WHO, jeśli chodzi o Polskę, nic nie zmieni. "Będziemy postępować, jak dotychczas" - powiedziała w TVN24.

bEggCrfp

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że decyzja o ogłoszeniu pandemii wirusa A/H1N1 przez WHO, jeśli chodzi o Polskę, nic nie zmieni. "Będziemy postępować, jak dotychczas" - powiedziała w TVN24.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nakazała swoim krajom członkowskim ogłoszenie pandemii grypy typu A/H1N1 - pierwszej globalnej epidemii grypy od 41 lat - podały w czwartek w Genewie źródła dyplomatyczne. Decyzja zapadła po pilnym spotkaniu Światowej Organizacji Zdrowia z ekspertami ONZ.

"Jesteśmy gotowi; będziemy postępować tak, jak postępowaliśmy dotychczas - zgodnie z zapisami krajowego planu pandemicznego" - powiedziała w czwartek Kopacz.

bEggCrfr

"Mamy zabezpieczone lekarstwa, gdyby tych zachorowań namnożyło się zbyt wiele. Ta instrukcja, która do tej pory obowiązywała, wtedy - gdy był 5. i 4. stopień - obowiązuje nadal" - dodała.

Kopacz podkreśliła, że decyzja o ogłoszeniu pandemii wynika nie z tego, że "wirus jest zjadliwy, ale że szybko się rozprzestrzenia".

Poinformowała, że na piątek jest zaplanowane spotkanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi i przedstawicielami wojewódzkich zespołów kryzysowych.

Pytana, czy zostaną podjęte dodatkowe środki w związku z decyzją WHO, powiedziała: "jedyna rzecz, która mogłaby się wydarzyć, gdyby tych zachorowań było rzeczywiście bardzo dużo, to decyzja ministra zdrowia o uruchomieniu rezerw leków". Minister dodała jednak, że obecnie rezerwy nie muszą być uruchamiane.

bEggCrfx

W środę w Polsce wykryto siódmy przypadek nowej grypy - pierwszy przypadek przeniesienia wirusa A/H1N1 z człowieka na człowieka.

Polska od dwóch lat, zgodnie z zaleceniem WHO, ma przygotowany plan pandemiczny, w którym określono działania podejmowane w sytuacji rozprzestrzeniania się grypy. W jego ramach działa Komitet Krajowy ds. Pandemii Grypy.

Wirus A/H1N1 to mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Pierwsze przypadki zachorowań pojawiły się w kwietniu tego roku w Meksyku i USA.

Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Państwowa Inspekcja Sanitarna podaje, że zarażenie tym typem wirusa może nastąpić poprzez kontakt z chorym zwierzęciem lub chorym człowiekiem, natomiast nie jest groźne jedzenie wieprzowiny.

bEggCrfy

Według ekspertów, przenoszenie się wirusa A/H1N1 z człowieka na człowieka może doprowadzić do zwiększenia jego zjadliwości, a tym samym do zaostrzenia przebiegu choroby i trudności w jej kontrolowaniu.

Grypa to choroba wirusowa wywołana przez RNA - Myxovirusy (Typy A, B, C, o licznych podtypach), jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata z uwagi na: szerzenie się drogą kropelkową, ogromną zmienność wirusów w wyniku ich zmian antygenowych, co powoduje brak trwałej odporności u człowieka po przechorowaniu oraz skutkuje koniecznością corocznego opracowywania szczepionki przeciwko nowo pojawiającym się szczepom. Właściwości grypy powodują występowanie corocznych epidemii o różnej skali, a co kilkanaście - kilkadziesiąt lat zmiany antygenowe prowadzące do uzjadliwiania wirusa mogą powodować pandemię z wysoką śmiertelnością. (PAP)

kno/ je/

bEggCrfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)