Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopacz proponuje centralny bank krwi i sprzętu medycznego w UE

0
Podziel się:

Polska podczas prezydencji chce zająć się udoskonaleniem unijnego systemu
wczesnego ostrzegania ws. epidemii - poinformowała Ewa Kopacz po posiedzeniu ministrów zdrowia UE
ws. zakażeń bakterią EHEC. Zaproponowała stworzenie centralnego banku krwi i sprzętu.

Polska podczas prezydencji chce zająć się udoskonaleniem unijnego systemu wczesnego ostrzegania ws. epidemii - poinformowała Ewa Kopacz po posiedzeniu ministrów zdrowia UE ws. zakażeń bakterią EHEC. Zaproponowała stworzenie centralnego banku krwi i sprzętu.

Chorzy na zespół hemolityczno-mocznikowy (HUS) wywołany zakażeniem pałeczką okrężnicy Escherichia coli (bakteria EHEC) potrzebują transfuzji krwi i dializ.

"Apelowałam do krajów UE, byśmy byli gotowi, poza pomocą na poziomie eksperckim, do wymiernego wsparcia, czy to w formie zgłaszania (potrzeb) do wspólnego banku pomocy w zakresie krwi, czy dializatorów" - powiedziała w poniedziałek Kopacz, która uczestniczyła w spotkaniu ministrów "27" w Luksemburgu.

"Myślę, że jest to temat do dyskusji i o to apelowała minister Hiszpanii, abyśmy w trakcie naszej prezydencji podjęli temat udoskonalenia systemu wczesnego ostrzegania, jak również tworzenia zachowań solidarnościowych w takich sytuacjach" - mówiła polska minister. Poinformowała, że będzie to tematem pierwszego spotkania ministrów zdrowia podczas polskiej prezydencji 5-6 lipca w Sopocie.

Dodała, że wspólny bank krwi lub sprzętu medycznego mógłby być pomocny przy ewentualnych przyszłych epidemiach w krajach UE. Zastrzegła, że obecnie Niemcy nie proszą UE o pomoc w związku z zakażeniami EHEC.

Wywołująca w niektórych przypadkach krwawą biegunkę bakteria EHEC zabiła już co najmniej 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys., głównie w Niemczech.

Ministerstwo spraw konsumenckich Dolnej Saksonii poinformowało w poniedziałek, że pierwsze badania kiełków z uprawy ekologicznej w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii nie potwierdziły obecności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC. Dopiero we wtorek znane będą wyniki analiz laboratoryjnych prowadzonych na próbkach kiełków ze starszego opakowania, które zabezpieczono w Hamburgu. Wcześniej odrzucono też podejrzenia władz Hamburga, że źródłem zakażeń są ogórki z Hiszpanii.

Julita Żylińska (PAP)

jzi/ jo/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.