Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
e.coli
06.07.2011 18:23

Kopacz: Skażone nasiona nie trafiły do Polski

Minister zdrowia powołała się na Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że do Polski nie trafiły zakażone bakterią E.coli nasiona z Egiptu. Epidemia nią wywołana była jednym z tematów zakończonego dziś w Sopocie dwudniowego nieformalnego posiedzenia ministrów zdrowia państw UE, z udziałem wysokich rangą przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Kopacz w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, _ że do Polski nie dotarły zakażone nasiona _. _ - Pytałam o to i taką otrzymałam odpowiedź _ - dodała.

Dyrektor Generalna Dyrekcji ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej Paola Testori Coggi zapewniła podczas konferencji prasowej, że _ Unia Europejska ma całkowitą kontrolę nad epidemią wywołaną przez bakterię E.coli _.

_ - Wiemy, jakie były źródła zakażenia, tzn. importowane nasiona do kiełkowania z Egiptu, które zostały wycofane z rynku i na trzy miesiące został zawieszony ich import _ - powiedziała.

Poinformowała, że _ wobec nasion przeznaczonych do spożycia będą stosowane odpowiednie zasady higieniczne _. Powiedziała, że _ podczas spotkania w Sopocie wszyscy ministrowie zgodzili się z tym, że w przypadku takiego kryzysu tylko odpowiedź europejska jest odpowiedzią właściwą, bo każdy tego rodzaju kryzys ze względu na globalizację wykracza poza granice _. Dodała, że _ ministrowie zdrowia UE byli zgodni co do tego, że musimy zwiększyć naszą możliwość reagowania na kryzys _.

Coggi poinformowała, że _ europejskie organy bezpieczeństwa żywnościowego zostały poproszone o dokonanie oceny ryzyka, czy trzeba wprowadzić w formie przepisów prawnych specjalne rozwiązania obejmujące nasiona służące do kiełkowania _.

Kopacz poinformowała, że podczas spotkania ministrowie zastanawiali się, jak można zapobiec takim sytuacjom. _ - Podkreślaliśmy udoskonalenie tzw. systemu wczesnego ostrzegania, bo wiele było zastrzeżeń, gdy pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia bakterią E.coli _ - dodała.

Wyraziła nadzieję, że po zgłoszonych uwagach system będzie działał nienagannie. _ Wiemy również, że każdemu z państw UE taka historia może się przytrafić, na to nie mamy żadnego wpływu _ - dodała.

Według Kopacz _ problem polega na tym, że takie państwo nie może zostać samo w takich sytuacjach _. Zaznaczyła, że ministrowie zdrowia podczas posiedzenia w Sopocie _ zgłosili gotowość do niesienia każdej pomocy krajom dotkniętym kryzysem _.

W Europie i Ameryce Północnej odnotowano już ponad 4,1 tys. przypadków zakażeń bakterią E.coli. Jedno z ognisk epidemii znajdowało się w północnych Niemczech, a drugie w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej Francji. W następstwie zakażenia EHEC oraz wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) zmarło ok. 50 osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t85479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/embargo;na;egipskie;nasiona;sa;zrodlem;epidemii,190,0,866494.html) Embargo na egipskie nasiona. Są źródłem epidemii? Importowana z kraju partia nasion kozieradki może być przyczyną fali zatruć w Niemczech i Francji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t74629.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;obiecuje;reformy;na;prezydencje,37,0,859429.html) Kopacz obiecuje reformy na prezydencję Postawimy na Europejski Bank Krwi i wymianę informacji - powiedziała minister zdrowia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ogloszono;stan;gotowosci;przez;warzywa,37,0,842789.html) Ogłoszono stan gotowości. Przez warzywa Do tej pory nie zgłoszono zakażeń pokarmowych - uspokaja minister zdrowia.
Tagi: e.coli, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz