Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: zmiany w prawie o zgromadzeniach na następnym posiedzeniu Sejmu

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź szefowej prezydenckiego biura prasowego
#

# dochodzi wypowiedź szefowej prezydenckiego biura prasowego #

13.06. Warszawa (PAP) - Zaproponowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt zmian w prawie o zgromadzeniach będzie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Sejmu - poinformowała w środę marszałek Ewa Kopacz. Jak podkreśliła, to prezydent prosił o przesunięcie tego terminu.

Po wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów z porządku obrad wykreślono punkt dotyczący prezydenckiego projektu zmian w prawie o zgromadzeniach.

Sejm zajmie się prezydenckim projektem na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 26-28 czerwca. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek potwierdziła w rozmowie z PAP, że Kancelaria Prezydenta zwróciła się o przesunięcie terminu rozpatrywania tego projektu - jak powiedziała - "ze względów organizacyjnych".

Jak oceniła Kopacz na środowej konferencji prasowej taka ustawa "jest bezwzględnie konieczna". "Myślę, że ustawa w kształcie zaproponowanym przez prezydenta będzie wystarczająca" - podkreśliła.

Prezydencki projekt ma związek z zamieszkami, do których doszło w ubiegłym roku na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości. Zgodnie z projektem w zgromadzeniach nie mogą brać udziału zamaskowane osoby. Wyjątkiem od tej zasady mają być sytuacje, gdy organizator w zawiadomieniu do urzędu gminy zawiera informację o planowanym udziale zamaskowanych osób.

Projekt daje także organom gminy możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli doprowadzić to może do naruszenia porządku publicznego.

"Każdy ma przede wszystkim prawo do bezpieczeństwa i normalnego życia, i jeśli projekt ustawy idzie w tym kierunku, to dobrze. W Polsce żyje 38 mln osób, w tym starsi i dzieci, i to przede wszystkim o nich musimy pamiętać nawet, gdy są przypadkowymi przechodniami, a inni próbują świętować w specyficzny, nieakceptowany przez nas sposób - powiedziała marszałek - Powinniśmy się czuć bezpiecznie wtedy, gdy świętujemy i gdy normalnie żyjemy. Każde prawo, które pozwala nam się czuć bezpiecznie, zawsze znajdzie grupę tych, którzy będą niezadowoleni".

Tymczasem organizacje pozarządowe skierowały do marszałek Sejmu list otwarty wyrażający zaniepokojenie prezydenckim projektem. "Naszym zdaniem nowelizacja prawa o zgromadzeniach, gdyby została przyjęta w aktualnym brzmieniu, doprowadziłaby do znaczącego pogorszenia konstytucyjnego standardu wolności organizowania pokojowych zgromadzeń" - oceniono w liście.

Jego autorzy zwrócili też uwagę, że projekt wydłuża termin na zgłaszanie zawiadomienia o zgromadzeniu z 3 do 6 dni przed datą planowanego zgromadzenia i w żaden sposób nie odnosi się do problemu zgromadzeń spontanicznych.

"Uznajemy, że wolność organizowania pokojowych zgromadzeń ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania demokracji w Polsce. Dlatego tak ważne jest tworzenie przepisów, w tym także przepisów proceduralnych, które w pełni pozwalać będą na korzystanie z tej wolności. Prawo dotyczące tak ważnej dziedziny nie powinno być tworzone bez wystarczającego namysłu oraz debaty" - podkreślili autorzy listu.

Pod listem podpisały się m.in.: Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych, Kampania Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. (PAP)

ajg/ hgt/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)