Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopalnia Silesia zyskała ponad 80 mln ton węgla do wydobycia

0
Podziel się:

Przejęta w ubiegłym roku przez czeskiego inwestora kopalnia Silesia będzie
mogła w przyszłości wydobyć ponad 80 mln ton węgla, które dotąd traktowano jedynie jako zasoby do
potencjalnej eksploatacji. Na zmianę klasyfikacji części złoża zgodził się resort środowiska.

Przejęta w ubiegłym roku przez czeskiego inwestora kopalnia Silesia będzie mogła w przyszłości wydobyć ponad 80 mln ton węgla, które dotąd traktowano jedynie jako zasoby do potencjalnej eksploatacji. Na zmianę klasyfikacji części złoża zgodził się resort środowiska.

O przeklasyfikowaniu części zasobów węgla poinformował w czwartek dyrektor ds. komunikacji kopalni, Alesz Gavlas. Wskazał, że choć zmiana ma charakter formalny, ma również wielkie znaczenie praktyczne. Zlokalizowana w Czechowicach-Dziedzicach Silesia zamierza bowiem sięgnąć po węgiel z tych złóż. Obecnie tzw. zasoby przemysłowe kopalni to 131,5 mln ton tego surowca.

"Przeklasyfikowanie części zasobów geologicznych jest podstawą do zbudowania kompleksowego modelu eksploatacji i ustalenia spodziewanego wyniku finansowego oraz precyzyjnego wskazania rejonów, które objęte zostaną wpływami eksploatacji górniczej w okresie koncesyjnym" - wyjaśnił Gavlas.

Klasyfikacja ma w tym przypadku duże znaczenie, bo nie każde złoże węgla można eksploatować. Całkowite zasoby geologiczne dzielą się na bilansowe (możliwe do potencjalnej eksploatacji) oraz pozabilansowe, których eksploatować obecnie się nie da. Zasoby bilansowe dzielą się natomiast na przemysłowe i nieprzemysłowe. Tylko przemysłowe mogą być przedmiotem ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji w warunkach określonych przez projekt zagospodarowania złoża, optymalny technicznie i ekonomicznie, przy spełnieniu wymagań ochrony środowiska.

Właśnie przekwalifikowania zasobów nieprzemysłowych na przemysłowe dotyczy wnioskowana przez kopalnię decyzja Ministerstwa Środowiska. W ten sposób zmieniono kwalifikację ponad 82,5 mln ton węgla. Dodatkowo przeniesiono 1,4 mln ton z zasobów pozabilansowych do bilansowych. W sumie zmiany dotyczą 83,9 mln ton węgla.

Porządkowanie spraw związanych z klasyfikacją zasobów to jedno z działań, poprzedzających zwiększenie zdolności produkcyjnych czechowickiej kopalni, gdzie planowane jest uruchomienie nowej ściany wydobywczej. Związane z tym prace tylko w pierwszym etapie pochłoną 17 mln zł. Ponadto kopalnia zainwestowała już kilkanaście milionów złotych w nowe urządzenia.

Gdy w grudniu ubiegłego roku Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia przejmowało kopalnię od Kompanii Węglowej, przedstawiciele większościowego udziałowca - czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH) - deklarowali zainwestowanie w Silesii 100-150 mln euro w ciągu trzech lat. Zakład ma unowocześnić się, rozpocząć eksploatację węgla z nowych ścian wydobywczych i zwiększyć wydobycie.

Plan zakłada, że od przyszłego roku PG Silesia będzie produkować wysokiej jakości węgiel, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla do sprzedaży detalicznej. Ma też sprzedawać gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych oraz dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).

Silesia położona jest ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej łączne zasoby węgla szacowane są na ok. 500 mln ton, jednak ich udostępnienie wymaga inwestycji. Właściciel PG Silesia - czeski Energeticky a Prumyslovy Holding - jest inwestorem w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Zrzesza firmy zajmujące się m.in. produkcją i sprzedażą prądu i ciepła oraz usługami montażowymi w energetyce.

Marek Błoński (PAP)

mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)