Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Płn.: Obchody drugiej rocznicy śmierci Kim Dzong Ila

0
Podziel się

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un uczcił we wtorek pamięć swego
ojca, Kim Dzong Ila, w drugą rocznicę jego śmierci. Państwowa telewizja pokazała zdjęcia Kima i
innych przedstawicieli najwyższych władz w mauzoleum Kumsusan w Pjongjangu, gdzie spoczywa ciało
poprzedniego szefa państwa.

bEqixAtN

*Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un uczcił we wtorek pamięć swego ojca, Kim Dzong Ila, w drugą rocznicę jego śmierci. Państwowa telewizja pokazała zdjęcia Kima i innych przedstawicieli najwyższych władz w mauzoleum Kumsusan w Pjongjangu, gdzie spoczywa ciało poprzedniego szefa państwa. *

Przed mauzoleum, gdzie spoczywa także ciało Kim Ir Sena, założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i dziadka obecnego przywódcy, zgromadziły się tłumy ludzi.

Kim Dzong Il zmarł 17 grudnia 2011 roku, po nim władzę objął jego syn. Oficjalnie uchodzi on za najwyższego dowódcę liczących ok. 1,1 mln żołnierzy północnokoreańskich sił zbrojnych.

bEqixAtP

W ubiegłym tygodniu świat obiegła nieoczekiwana wiadomość o skazaniu na śmierć i wykonaniu wyroku na Dzang Song Teku, wpływowym do niedawna wuju Kim Dzong Una. Na długiej liście jego przewin wymieniono "zdradę", "działalność kontrrewolucyjną" i "próbę przewrotu państwowego", a także korupcję, złe zarządzanie finansami państwa, dwulicowość, nadużywanie alkoholu i narkotyków oraz rozwiązłość seksualną. Kilka dni wcześniej został wyrzucony z Partii Pracy Korei i pozbawiony wszystkich stanowisk wojskowych.

Dzang Song Tek po poślubieniu ciotki Kim Dzong Una stał się szarą eminencją północnokoreańskiego reżimu i był nawet uważany za najważniejszą osobę w państwie po jego przywódcy. Wielu zagranicznych analityków widziało w nim zwolennika reform gospodarczych.

Jego egzekucja stanowi największy polityczny wstrząs w Korei Północnej od przejęcia władzy przez Kim Dzong Una. Dynastia Kimów od ponad 60 lat żelazną ręką rządzi Koreą Północną.(PAP)

sp/

bEqixAtV

15309993

bEqixAuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)