Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korea Płn. radzi obcokrajowcom przygotować się do opuszczenie Korei Płd.

0
Podziel się:

Korea Północna ostrzegła we wtorek przebywających w Korei
Południowej obcokrajowców, by zaczęli przygotowywać się do opuszczenia tego kraju na wypadek, gdyby
na Półwyspie Koreańskim wybuchła wojna.

Korea Północna ostrzegła we wtorek przebywających w Korei Południowej obcokrajowców, by zaczęli przygotowywać się do opuszczenia tego kraju na wypadek, gdyby na Półwyspie Koreańskim wybuchła wojna.

"Nie chcemy, by zagranicznym obywatelom w Korei Południowej stała się krzywda, jeśli wybuchnie wojna" - podała północnokoreańska oficjalna agencja KCNA, powołując się na rzecznika państwowego Koreańskiego Komitetu na rzecz Pokoju w regionie Azji i Pacyfiku (KAPPC).

W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło, m.in. za sprawą ponawianych przez Phenian gróźb pod adrssem Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych.

W zeszłym tygodniu władze Korei Płn. zwróciły się do ambasad w Phenianie, aby rozważyły możliwość ewakuowania personelu dyplomatycznego. Twierdziły, że od 10 kwietnia nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa ambasadom w przypadku konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Wcześniej sztab generalny armii Korei Płn. informował, że "zbadano i zatwierdzono" atak na USA z potencjalnym użyciem broni nuklearnej. Według rzecznika sztabu wojna może wybuchnąć w najbliższym czasie.

We wtorek północnokoreańscy pracownicy nie pojawili się w strefie przemysłowej Kaesong, prowadzonej wspólnie przez oba państwa koreańskie od 2004 roku. Strefa jest ostatnim symbolem polityki odprężenia między Koreami, a dla władz w Phenianie jednym z głównych źródeł dewiz.

Eskalacja napięcia na Półwyspie Koreańskim rozpoczęła się od trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, którą Korea Płn. przeprowadziła w lutym. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała na to rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej. Phenian ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym uderzeniem nuklearnym na Stany Zjednoczone. (PAP)

akl/ ap/

13565039 13566192 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)