Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korea Płn. zgodziła się na wznowienie spotkań rozdzielonych rodzin

0
Podziel się

Korea Północna przyjęła w niedzielę propozycję Seulu w sprawie
wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską 60 lat temu - poinformowała
oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

bEpQJjEB

Korea Północna przyjęła w niedzielę propozycję Seulu w sprawie wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską 60 lat temu - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Spotkania mają być zorganizowane w czasie tradycyjnego święta plonów przypadającego w tym roku 19 września. Po raz ostatni rozdzielone rodziny miały taką możliwość w 2010 roku.

Północnokoreański Komitet ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei zaproponował, by spotkania odbyły się na górze Kumgang w paśmie Gór Diamentowych. 23 sierpnia mają ruszyć bardziej szczegółowe rozmowy obu Korei na ten temat.

bEpQJjED

Pjongjang oświadczył ponadto, że kolejne spotkanie, tym razem za pośrednictwem łącza wideo, może się odbyć 4 października, gdy przypada rocznica spotkania południowokoreańskiego prezydenta Ro Mu Hiuna z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Ilem z 2007 roku - podała KCNA.

W wyniku wojny koreańskiej (1950-1953), zakończonej jedynie rozejmem, miliony Koreańczyków zostało odłączonych od swych bliskich i znalazło się po dwóch stronach silnie strzeżonej granicy. Nad ostatnimi spotkaniami rodzin w 2010 roku czuwał Czerwony Krzyż.

Po dwóch miesiącach tarć na Półwyspie Koreańskim oba państwa podejmują starania na rzecz wznowienia dialogu. Kilka dni temu informowano, że przedstawiciele władz obu państw koreańskich porozumieli się w sprawie ponownego otwarcia wspólnej strefy przemysłowej Kaesong. Pjongjang zamknął ten kompleks w kwietniu. (PAP)

ksaj/ jbr/

bEpQJjEJ

14402137 arch.

bEpQJjFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)