Notowania

rakiety
05.04.2009 07:09

Korea Północna dokonała próby z rakietą dalekiego zasięgu

Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, która wkrótce potem przeleciała nad terytorium Japonii - poinformowały rządy Japonii i Korei Południowej. Wkrótce potem fakt dokonania próby potwierdził Departament stanu USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, która wkrótce potem przeleciała nad terytorium Japonii - poinformowały rządy Japonii i Korei Południowej. Wkrótce potem fakt dokonania próby potwierdził Departament stanu USA.

Dwa człony rakiety spadły, według źródeł japońskich, do Morza Japońskiego i Pacyfiku nie wyrządzając żadnych szkód.

Rządy Japonii i Korei Południowej wyraziły "ubolewanie i rozczarowanie" z powodu północnokoreańskiej próby rakietowej.Rząd Japonii wystąpił ponadto z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa

Rząd USA określił próbę jako "prowokacyjną" i zapowiedział podjęcie "odpowiednich" kroków aby uświadomić Phenianowi, że nie może bezkarnie narażać bezpieczeństwa innych krajów.

Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap, wydaje się, że rakieta miała wynieść na orbitę sztucznego satelitę, ale nie jest jasne czy cel ten został osiągnięty.

W Nowym Jorku poinformowano, że Rada Bezpieczeństwa ONZ przeprowadzi konsultacje za zamkniętymi drzwiami w sprawie północnokoreańskiej próby rakietowej w niedzielę o godz. 15 czasu miejscowego (21.00 czasu polskiego) - poinformowały źródła dyplomatyczne. Japonia domaga się uchwalenia rezolucji potępiającej próbę i wzywającej do bardziej zdecydowanego egzekwowania sankcji ONZ wobec Phenianu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej określiło wystrzelenie północnokoreańskiej rakiety dalekiego zasięgu jako "jaskrawe pogwałcenie" rezolucji ONZ nr 1718 z lipca 2006. r. Rezolucja uchwalona wkrótce po pierwszej północnokoreańskiej próbie z rakietą dalekiego zasięgu wzywała Phenian do "powstrzymania się od wszelkich nowych prób nuklearnych lub wystrzeliwania rakiet balistycznych".

Przebywający w Pradze prezydent USA Barack Obama określił w niedzielę północnokoreańską próbę z rakietą dalekiego zasięgu jako "oczywiste pogwałcenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że była to rakieta Taepodong-2 oraz, że Phenian jeszcze bardziej odizolował się w ten sposób od społeczności międzynarodowej.

Obama, który przebywa obecnie w Pradze, wezwał Phenian do powstrzymania się od dalszych "prowokacyjnych akcji" i zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą dalej działać na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Dotychczas brak oficjalnego potwierdzenia próby ze strony Korei Północnej. Wcześniej Phenian deklarował, że celem próby będzie wprowadzenie sztucznego satelity na orbitę.(PAP)

Tagi: rakiety, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz