Notowania

korea
18.05.2013 10:49

Korea Północna wystrzeliła trzy pociski

Według południowokoreańskiego resortu obrony dwa pociski zostały wystrzelone rano, a trzeci po południu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)

Korea Północna wystrzeliła ze swego wschodniego wybrzeża trzy kierowane pociski krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na ministerstwo obrony w Seulu.

Według południowokoreańskiego resortu obrony dwa pociski zostały wystrzelone rano, a trzeci po południu. Przedstawiciel ministerstwa nie chciał w rozmowie z agencją Reutera spekulować, czy rakiety odpalono w ramach ćwiczeń wojskowych, czy innych szkoleń. _ - W przypadku jakiejkolwiek prowokacji ministerstwo będzie kontynuowało monitorowanie sytuacji i pozostaje w stanie gotowości _ - podkreślił.

Przedstawiciel japońskiego rządu potwierdził informacje o wystrzeleniu pocisków, zaprzeczając jednak doniesieniom jakoby rakiety wylądowały w japońskich wodach.

Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej. Ostatnio takie próby Pjongjang przeprowadził w marcu, również ze swego wschodniego wybrzeża.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonej w lutym tego roku trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej (wcześniej w 2006 r. i 2009 r.), na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu.

W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r., ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także możliwością dokonania rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Czytaj więcej o konflikcie w Korei w Money.pl
Konflikt w Korei będzie katastrofą dla branży IT Firma badawcza uważa ewentualny konflikt za mało prawdopodobny, ale uważa, że firmy IT powinny...
Wojna w Korei. Wszystkie konsekwencje dla Polski W raporcie Money.pl przeczytasz, jak potencjalny konflikt odbije się na rynkach finansowych oraz na polskiej gospodarce.
Administracja USA zaniepokojona rozbudową arsenału rakietowego Korei Północnej Chodzi tu o rakiety średniego zasięgu nazwane KN-08, które mogą dolecieć do Korei Południowej, Japonii, a nawet do Azji Południowo-Wschodniej.
Tagi: korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz