Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korolec: biznes powinien uczestniczyć w negocjacjach klimatycznych

0
Podziel się

Przedstawiciele biznesu razem z politykami powinni uczestniczyć w
negocjowaniu globalnego porozumienia klimatycznego, by szukać lepszych rozwiązań w kwestiach
ochrony przyrody i klimatu - ocenił w środę przewodniczący COP19 minister środowiska Marcin
Korolec.

bEpWkVvV

Przedstawiciele biznesu razem z politykami powinni uczestniczyć w negocjowaniu globalnego porozumienia klimatycznego, by szukać lepszych rozwiązań w kwestiach ochrony przyrody i klimatu - ocenił w środę przewodniczący COP19 minister środowiska Marcin Korolec.

Minister wziął udział w inauguracji polskiej odsłony inicjatywy Caring for Climate, zrzeszającej firmy, których działania sprzyjają środowisku.

"Należy szukać dialogu z biznesem, aby szukać inspiracji i rozwiązań w kwestiach ochrony klimatu. Dzisiaj, na starcie globalnych negocjacji, które mają zakończyć się porozumieniem w 2015 r., taki dialog jest bardziej potrzebny, niż kiedykolwiek wcześniej" - podkreślił przewodniczący szczytu klimatycznego trwającego od poniedziałku w Warszawie.

bEpWkVvX

Jego zdaniem obok politycznych decyzji ws. ochrony klimatu należy wsłuchać się w głos tych, których te zobowiązania dotkną. "Często ministrowie starają się rozwiązywać sprawy klimatyczne między sobą, pozostawiając biznes trochę z boku (...) Ale dzięki współpracy możemy przyczynić się do progresu w dyskusji dotyczącej klimatu i przyczyniać się do dobrobytu obywateli" - dodał.

Korolec przypomniał, że z polskiej inicjatywy w ramach szczytu COP19 odbędzie się specjalna debata z udziałem biznesu i najważniejszych polityków biorących udział w szczycie. Do Warszawy mają przyjechać przedstawiciele największych firm na świecie, w tym dużych emitentów gazów cieplarnianych. Podobne debaty mają się odbyć na przyszłorocznym szczycie w Limie i za dwa lata w Paryżu.

Szef resortu środowiska przekonywał, że rozwój gospodarczy może iść w parze z ochroną klimatu. "Od 1989 roku, przy równoczesnej redukcji gazów cieplarnianych o ponad 30 proc., Polskie PKB wzrosło o 200 proc." - zaznaczył.

Przypomniał o stworzonym przez ministerstwo programie GreenEvo, który na rynkach zagranicznych wspiera polskie innowacyjne zielone technologie. Dodał, że laureaci projektu z sukcesem konkurują na rynkach światowych.

bEpWkVwd

Ambasador Niemiec Rudiger Freiherr von Fritsch mówił, że polityka przyjazna środowisku może przyczyniać się do sukcesów ekonomicznych. "W ostatniej dekadzie udział energii ze źródeł odnawialnych wzrósł w Niemczech z 3 proc. do 25 proc., a w ciągu 20 lat wymiana handlowa Niemiec wzrosła podwójnie" - dodał. Podkreślił, że inwestowanie m.in. w zieloną energię jest perspektywiczne.

Wiceprezydent Pracodawców RP Piotr Kamiński powiedział podczas konferencji, że unijne cele redukcji CO2 o 20 proc. do 2020 roku mogą okazać się bardzo kosztowne dla polskiego przemysłu, szczególnie dla górnictwa i przemysłu ciężkiego.

Kamiński przypomniał, że podstawą polskiej energetyki jest węgiel i ta sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych dekad. Jego zadaniem Polska powinna wyspecjalizować się w efektywnych i czystych technologiach wykorzystania węgla i wokół tego tworzyć innowacyjny sektor gospodarki o znaczącym potencjale eksportowym. "Walka ze zmianami klimatu nie może ograniczać się do promocji zjawiska emigracji przemysłu do państw nieobjętych regulacjami klimatycznymi; to nie przyniesie żadnego efektu" - zaznaczył.

Inicjatywa Caring for Climate została zapoczątkowana w 2007 roku przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona i zrzesza ok. 400 firm z 65 państw. W ramach szczytu w Warszawie uczestnicy tej inicjatywy wezmą udział w dwudniowym forum biznesowym (19-20 listopada). (PAP)

bEpWkVwe

mick/ pad/ jbr/

bEpWkVwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)