Notowania

kościół
14.02.2012 13:53

Kościół w Europie. Minister broni religii

Wojujący ateizm jest zagrożeniem dla Europy. Religia powinna odgrywać większą rolę w życiu społecznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Wojujący ateizm jest zagrożeniem dla Europy. Religia powinna odgrywać większą rolę w życiu społecznym - uważa współprzewodnicząca brytyjskiej Partii Konserwatywnej, muzułmanka Sayeeda Warsi.

W artykule zamieszczonym w _ Daily Telegraph _ baronessa Warsi, wyraża opinię, że kraje europejskie nie powinny odchodzić od chrześcijańskiego dziedzictwa. Przeciwnie, powinno ono dawać im poczucie duchowej przynależności.

_ Nie można i nie powinno się eliminować chrześcijańskich podstaw z dalszej ewolucji społecznej, tak samo jak nie można i nie powinno się usuwać wież kościelnych z krajobrazu. Tymczasem zakazuje się umieszczania symboli religijnych w budynkach rządowych, państwo nie chce finansować szkół wyznaniowych, a religia jest usuwana na bok, marginalizowana, a jej ranga w życiu publicznym - pomniejszana _ - zaznaczyła autorka artykułu.

Według niej wojujący ateiści mają tę samą polityczny program i te same nietolerancyjne instynkty, co reżimy totalitarne.

Warsi, której rodzice pochodzą z Pakistanu, stoi na czele delegacji siedmiorga brytyjskich polityków do Watykanu, gdzie z okazji 30. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Wielką Brytanią a Stolicą Apostolską przyjmie ją Benedykt XVI. Baronessa Warsi jest także ministrem bez teki w gabinecie premiera Davida Camerona.

Szef rządu brytyjskiego ostatnio apelował do Kościoła anglikańskiego, by wziął na siebie trud odrodzenia tradycyjnych wartości chrześcijańskich.

Zdaniem ekspertów religia spychana jest na margines brytyjskiego życia społecznego i politycznego. W ostatnich dniach sporym echem odbiło się orzeczenie sądu, który uznał, że władze samorządowe Devonu złamały prawo godząc się, by obrady poprzedzała zbiorowa modlitwa. Sprawę wniósł zasiadający w lokalnej radzie ateista, który twierdził, że był tym zażenowany.

Były arcybiskup Canterbury lord George Carey w niedawnym artykule prasowym zauważył, że _ chrześcijaństwo wniosło wkład w ukształtowanie niemal wszystkich aspektów brytyjskiego życia: demokracji, prawa, moralności, literatury, architektury, sztuk i oświaty _, a obecnie odsyłane jest na margines. Potępił przypadki dyskryminacji chrześcijan przez pracodawców.

Według spisu powszechnego z 2001 roku 71 proc. Brytyjczyków deklarowało, że są chrześcijanami należącymi do różnych Kościołów.

Czytaj więcej o kościele i religii
Przeproszą za pedofilię. 15 minut ciemności Przywództwo Benedykta XVI w walce ze skandalem pedofilii wśród duchowieństwa jest wskazówką dla całego Kościoła - powiedział ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Przez kryzys kościoły czynne tylko w niedzielę Diecezje w Portugalii decydują się na zamykanie kościołów w ciągu tygodnia z uwagi na brak środków finansowych do ich obsługi.
Tagi: kościół, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz