Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2012 15:04

Kosowo: Serbowie z północy przygotowują się do referendum

Serbowie na północy Kosowa ogłosili, że mimo braku poparcia z Belgradu przeprowadzą we wtorek i środę referendum w sprawie zaakceptowania kosowskich instytucji państwowych na ich terytorium.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Serbowie na północy Kosowa ogłosili, że mimo braku poparcia z Belgradu przeprowadzą we wtorek i środę referendum w sprawie zaakceptowania kosowskich instytucji państwowych na ich terytorium. *

"Referendum odbędzie się we wtorek i w środę. Wydrukowano już 35 tysięcy kart do głosowania" - powiedział agencji AFP członek komisji wyborczej Ljubomir Radović.

Referendum odbędzie się kilka dni przed czwartą rocznicą jednostronnego ogłoszenia przez Albańczyków w Kosowie, dawnej serbskiej prowincji, niepodległości, której ani kosowscy Serbowie, ani Serbia nie uznają.

82 lokale referendalne zorganizowane w miejscowościach z przewagą serbskiej ludności będą czynne w godzinach 7-19. Obywatele mają odpowiedzieć "tak" lub "nie" na pytanie: "Czy akceptuje pan (pani) instytucje tzw. Republiki Kosowa mające siedzibę w Prisztinie?".

Na 2 mln mieszkańców Kosowa 120 tysięcy to Serbowie, z których 40 tysięcy mieszka na północy.

Prezydent Serbii Boris Tadić uznał niedawno referendum za niekonstytucyjne.

"Referendum spowoduje jedynie pogłębienie kryzysu. Przede wszystkim nie jest ono zgodne z konstytucją" Serbii - powiedział Tadić.

Burmistrz serbskiej części Kosovskiej Mitrovicy Krstimir Pantić powiedział agencji AFP, że referendum wykaże, iż Serbowie z północy nie chcą, aby na ich terytorium znajdowały się kosowskie instytucje państwowe zarządzane przez Prisztinę.

Starania Serbii o status kandydata do UE napotykają trudności m.in. z powodu odmawiania przez kosowskich Serbów zgody na rządy większości albańskiej w Kosowie.

Planowane przez kosowskich Serbów referendum ma się odbyć na krótko przed kolejnym szczytem UE, na którym ponownie stanie kwestia ewentualnego statusu kandydata dla Serbii.

Władze w Belgradzie już wcześniej krytykowały plany referendum, podkreślając, że doprowadzi ono do wzrostu napięć w regionie i podważy starania Serbii o członkostwo w Unii Europejskiej.

Serbskie media informują, że w projekcie budżetu na 2012 rok rząd Serbii ponownie przewidział finansowanie serbskich instytucji w Kosowie, równoległych do oficjalnych, podlegających rządowi w Prisztinie. Tymczasem rozwiązanie finansowanych przez Belgrad lokalnych serbskich urzędów w Kosowie jest jednym z warunków, stawianych Serbii przez UE.(PAP)

jo/ kar/

10783226 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz