Notowania

raport
16.12.2010 21:35

Kosowo: Thaci: raport Dicka Marty'ego "skandaliczny"

Premier Kosowa Hashim Thaci uznał za "skandaliczny" opublikowany we wtorek projekt raportu Rady Europy, oskarżający go o kierowanie pod koniec lat 90. organizacją przestępczą o mafijnym charakterze.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Kosowa Hashim Thaci uznał za "skandaliczny" opublikowany we wtorek projekt raportu Rady Europy, oskarżający go o kierowanie pod koniec lat 90. organizacją przestępczą o mafijnym charakterze. *

"Raport jest skandaliczny" - powiedział Thaci w czwartek na konferencji prasowej, pojawiając się po raz pierwszy od publikacji dokumentu przygotowanego przez sprawozdawcę RE Dicka Marty'ego. Dodał, że bada "wszystkie możliwości prawne i polityczne" w celu obalenia tych oszczerstw.

Chodzi tu o tekst "pełen sfabrykowanych elementów i kłamstw. Ma on na celu oczernienie jednocześnie Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) i niepodległości Kosowa" - uważa Thaci.

"Celem tej kampanii jest też szkodzenie państwu Kosowo, jego obywatelom, którzy stanęli równocześnie w obliczu perfidnej propagandy oskarżającej zarówno UCK jak i jej kierownictwo" - podkreślił premier.

"Cały świat wie, kto był agresorem i kim były ofiary w Kosowie. Tendencje zmieniania historii, zrównujące agresora i ofiarę po raz kolejny poniosą fiasko" - powiedział Thaci.

Marty jest sprawozdawcą komitetu Rady Europy do spraw prawnych i praw człowieka, który opracował projekt raportu. Dokument ten, przedstawiony w dwa dni po zwycięskich dla partii Thaciego wyborach parlamentarnych w Kosowie, zarzuca państwom zachodnim ignorowanie przestępstw, dokonywanych do późnych lat 90.

"Thaci i inni członkowie +Grupy z Drenicy+ byli ustawicznie wymieniani jako +kluczowi gracze+ w raportach wywiadu na temat kosowskich struktur przestępczości zorganizowanej o mafijnym charakterze. Ustaliliśmy, że +Grupa z Drenicy+ miała swego wodza - lub, by posłużyć się terminologią siatek przestępczości zorganizowanej, swego +bossa+ - uznanego działacza politycznego i cieszącą się największym być może międzynarodowym uznaniem osobistość UCK, Hashima Thaciego" - czytamy w projekcie raportu.

Marty twierdzi, że po wojnie z Jugosławią o Kosowo w 1998 roku UCK więziła na terenie Albanii Serbów, dokonywała ich zabójstw, by wyciąć im nerki i inne organy, które trafiały poprzez czarny rynek do prywatnych klinik w Albanii. (PAP)

jo/ ro/

7912537 7912663

Tagi: raport, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz