Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo zakazało świątecznej wizyty prezydentowi Serbii

0
Podziel się:

Kosowskie władze nie zezwoliły prezydentowi Serbii Tomislavowi Nikoliciowi na wizytę w Kosowie z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia.

Kosowo zakazało świątecznej wizyty prezydentowi Serbii
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS)

Kosowskie władze nie zezwoliły prezydentowi Serbii Tomislavowi Nikoliciowi na wizytę w Kosowie z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia. Prisztina oświadczyła, że to odpowiedź na podobną odmowę Belgradu wobec kosowskich urzędników chcących odwiedzić Serbię.

Nikolić chciał wziąć udział w bożonarodzeniowym nabożeństwie w poniedziałek w prawosławnym monasterze w Graczanicy, serbskiej enklawie, kilka kilometrów od kosowskiej stolicy Prisztiny.

_ - Nikolić nie będzie mógł odwiedzać Kosowa, o ile nie zagwarantuje wzajemności wizyt naszych urzędników w Dolinie Preszewskiej _, na południu Serbii, które jest zamieszkane głównie przez Albańczyków - powiedział wicepremier Kosowa Hajredin Kuci. Niewymienieni z nazwiska przedstawiciele rządu poinformowali, że decyzja jest następstwem odmowy wjazdu do Serbii dla czterech kosowskich ministrów w 2012 roku.

Na początku tygodnia Nikolić zwrócił się do delegacji UE w Belgradzie, by ułatwiono mu udział w nabożeństwie 7 stycznia w Graczanicy; byłaby to jego pierwsza wizyta w Kosowie od kiedy został wybrany na prezydenta w maju 2012 roku. Delegacja przekazała jego prośbę władzom Kosowa, które odmówiły.

Dziś Nikolić oświadczył: _ - Nie chcę, by Prisztina decydowała, czy mogę odwiedzić nasze Kosowo _. W ubiegłym roku w czasie Bożego Narodzenia kosowscy Albańczycy obrzucili kamieniami konwój byłego prezydenta Serbii Borisa Tadicia, który odwiedził monaster w zachodnim Kosowie.

Niespełna dwumilionowe, zamieszkane w większości przez Albańczyków Kosowo, ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku. Belgrad nadal traktuje Kosowo, które jest kolebką serbskiej państwowości i religii, jako swoją prowincję i deklaruje, że nigdy nie uzna jego niepodległości.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie przełom między Serbią i Kosowem? Otwarcie punktów granicznych w Jarinje i Merdare jest następstwem zeszłotygodniowego porozumienia stron pod egidą UE.
Demonstracje w Kosowie. Kobiety domagają się przeprosin Setki kobiet demonstrowały w Prisztinie, domagając się przeprosin ze strony Serbii za konflikt z lat 1998-99 jeszcze przed wznowieniem dialogu Kosowa z Belgradem, czego domagają się USA i Unia Europejska.
Wraca temat Kosowa. Co ma do tego Clinton? Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła dziś, że USA zdecydowanie sprzeciwiają się ewentualnym zmianom statusu Kosowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)