Notowania

mln
23.08.2009 07:07

Koszalin dostanie 12 mln zł z UE na sieć teleinformatyczną

12,2 mln z funduszy unijnych zł dostanie Koszalin (Zachodniopomorskie) na budowę szerokopasmowej sieci teleinformatycznej. W sobotę marszałek województwa i prezydent miasta podpisali preumowę dotyczącą finansowania projektu.

Podziel się
Dodaj komentarz

12,2 mln z funduszy unijnych zł dostanie Koszalin (Zachodniopomorskie) na budowę szerokopasmowej sieci teleinformatycznej. W sobotę marszałek województwa i prezydent miasta podpisali preumowę dotyczącą finansowania projektu.

Całkowita wartość inwestycji noszącej długą nazwę: "Inteligentny Koszalin - rozbudowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego e-Koszalin - budowa sieci teleinformatycznej i systemu monitoringu wizyjnego", jest szacowna na 20 mln zł.

W ramach projektu w mieście zostanie położenie 49 km światłowodu, który połączy wszystkie miejskie instytucje: spółki komunalne, szkoły, policję, pogotowie i straż pożarną, co ma umożliwić im szybką i bezpieczną wymianę danych oraz wykonywanie połączeń telefonicznych za pomocą telefonii internetowej.

Zbudowanych zostanie też kilkanaście publicznych punktów dostępu do Internetu, co umożliwi bezpłatne korzystanie z sieci w niemal całej wschodniej części miasta i w kilku dzielnica części północno-zachodniej, oraz oglądanie programów telewizyjnych w systemie HD.

W ramach inwestycji rozbudowany będzie też system miejskiego monitoringu - z 7 obecnie funkcjonujących kamer do 64 - oraz system zarządzania ruchem na 19 skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną.

Budowa światłowodowej sieci ma zakończyć się w 2012 r. Projekt ma być jednak kontynuowany przez kolejne 5 lat.

E-Koszalin to siódmy realizowany w Koszalinie projekt przy finansowym wsparciu UE. W ocenie marszałka województwa zachodniopomorskiego Władysława Husejki pomysł "miasta jest bardzo ambitny i nowatorski w skali kraju".

Podobny projekt teleinformatyczny jest realizowany w stolicy województwa Szczecinie. Zakłada się, że w przyszłości szerokopasmowa sieć teleinformatyczna obejmie cały region.

Jak powiedział marszałek Husejko gotowy jest już projekt porozumienia w tej sprawie ze wszystkimi zachodniopomorskimi samorządami i dwoma uczelniami: Politechniką Koszalińską i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.

Prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński powiedział w sobotę, iż ma nadzieję, że projekt e-Koszalin, który "ma charakter cywilizacyjny i innowacyjny, zostanie doceniony przez mieszkańców".

Dodał, że czynione są starania o pozyskanie na projekt dodatkowych pieniędzy, chodzi o 8 mln zł, z rządowych programów dotyczących budowy infrastruktury społeczeństwa informacyjnego. (PAP)

sibi/ pz/

Tagi: mln, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz