Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koszalin: "Dziewczyna z szafy" najlepszą fabułą 10. Festiwalu "Integracja Ty i Ja"

0
Podziel się

"Dziewczyna z szafy" w reż. Bodo Koksa została uznana za najlepszą fabułę
10. Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja", który w sobotę zakończył się w
Koszalinie (Zachodniopomorskie).

bErZZRGZ

"Dziewczyna z szafy" w reż. Bodo Koksa została uznana za najlepszą fabułę 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja", który w sobotę zakończył się w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

Opowiedziana przez Koksa historia przyjaźni trójki samotników zdobyła również nagrodę publiczności.

W kategorii filmów dokumentalnych nagrodę główną przyznano fińskiemu obrazowi "Zespół punka" ("The Punk Syndrome") w reż. Jukki Karkkainena i Jani-Petteri Passi.

bErZZRHb

W kategorii filmów amatorskich nagrodzono "Mam takie marzenie" w reż. Kajetana Święcichowskiego i Małgorzaty Święcichowskiej.

Nagrodami we wszystkich kategoriach były statuetki Motyla 2013.

Jury przyznało również pięć nagród specjalnych w postaci dyplomów. W kategorii filmów fabularnych wyróżniono w ten sposób hiszpańsko-francuski "Cień błękitu" ("A Shadow of Blue") w reż. Carlosa Lascano oraz niemiecki obraz "Vincent chce nad morze" ("Vincent Wants to Sea") w reż. Ralfa Huettnera. Natomiast w kategorii dokumentów laur zdobyły trzy polskie filmy: "Drewniany" w reż. Izoldy Czmok-Nowak, "Podwójne życie Piotra S." w reż. Aliny Mrowińskiej i "Prawo do miłości" w reż. Małgorzaty Frydrych.

O nagrody jubileuszowej edycji festiwalu, który jest poświęcony życiu i problemom osób niepełnosprawnych, ubiegało się łącznie 40 filmów (21 dokumentalnych, 12 fabularnych i 7 amatorskich) z Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Kanady, Laosu, Niemiec, Norwegii, Serbii, Stanów Zjednoczonych i Polski.

bErZZRHh

Obrazy oceniało jury w składzie: Andrzej Fidyk (przewodniczący), Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat, Maciej Horbowski i Philippe Lornac.

Fidyk odczytując w sobotę werdykt jury, powiedział, że wielka sztuka powstaje wtedy, kiedy autorzy potrafią znaleźć sposób, by poruszyć widzów. "Nie tylko oddziałują swoimi utworami na intelekt, mózg człowieka, ale poruszają jego sercem, potrafią stworzyć dzieła takie, że nie można pozostać wobec tego obojętnym. Ten festiwal z tego względu był absolutnie nadzwyczajny. Tu nie było letnich projektów" - mówił.

Organizatorami festiwalu "Integracja Ty i Ja" byli: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. (PAP)

sibi/ bk/

bErZZRHC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)