Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kownacki: Do 16 lipca prezydent podejmie decyzję w sprawie ustawy medialnej

0
Podziel się:

Do 16 lipca prezydent podejmie decyzję w sprawie ewentualnego skierowania
ustawy medialnej do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w sobotę szef Kancelarii Prezydenta
Piotr Kownacki. W poniedziałek ma odbyć się spotkanie prezydenta z ludźmi mediów.

Do 16 lipca prezydent podejmie decyzję w sprawie ewentualnego skierowania ustawy medialnej do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział w sobotę szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. W poniedziałek ma odbyć się spotkanie prezydenta z ludźmi mediów.

"Termin (podjęcia przez prezydenta decyzji w sprawie ustawy medialnej-PAP) mija 17 lipca. Najdalej 16 decyzja zostanie podjęta i ogłoszona" - powiedział Kownacki. Przypomniał, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie prezydenta z przedstawicielami stowarzyszeń i związków twórców kultury. Ma w nim uczestniczyć ponad 30 osób. "To spotkanie jest ostatnią środowiskową dyskusją, którą prezydent zwołał, żeby uwzględnić poglądy dziennikarzy i twórców kultury" - powiedział Kownacki.

W spotkaniu tym wezmą udział m.in. reżyser Agnieszka Holland, Maciej Strzembosz (Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych), zastępca sekretarza Episkopatu Polski ks. Mirosław Mrówczyński, reżyser Krzysztof Krauze, Krzysztof Knittel (Polska Rada Muzyczna), przewodnicząca Rady Programowej TVP Janina Jankowska, Maciej Iłowiecki z Rady Etyki Mediów, Jerzy Domański (Stowarzyszenie Dziennikarzy RP), Mirosław Chojecki (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) oraz abp Sławoj Leszek Głódź.

Odnosząc się do piątkowego apelu OBWE o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, Kownacki powiedział: "dawno się nie zdarzyło, żeby poważna organizacja międzynarodowa, która zajmuje się przestrzeganiem praw człowieka reagowała w taki sposób". "Mnie jest bardzo przykro, nie sądziłem, że doczekam tego w wolnej Polsce" - dodał.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zaapelowała do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by skierował ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego. Nowe prawo medialne nie zabezpiecza finansowej i redakcyjnej niezależności mediów publicznych w Polsce - oświadczył w piątek w Wiedniu przedstawiciel OBWE do spraw wolności mediów Miklos Haraszti.

Prezydencki minister Andrzej Duda powiedział PAP w tym tygodniu, że wszystkie opinie przedstawione do tej pory Lechowi Kaczyńskiemu zgodnie potwierdzają, że jest to ustawa "fatalna, prowadząca de facto do upadku mediów publicznych".

Także Kownacki mówił niedawno dziennikarzom, że ustawa medialna "jest jawnie sprzeczna z konstytucją" w co najmniej dwóch miejscach. Jak przekonywał, po pierwsze chodzi o brak zagwarantowania finansowania misji mediów publicznych ze środków publicznych, a po drugie o "sprowadzenie roli KRRiT do poziomu doradztwa, wystawiania opinii, podczas gdy konstytucja ustanawia Krajową Radę jako organ decyzyjny, władczy".

Zdaniem Kownackiego, także weto do ustawy jest "w pełni uzasadnione", ponieważ prawdopodobną konsekwencją wejścia jej w życie byłaby "likwidacja mediów publicznych". Według ministra to, co w mediach publicznych jest wartościowe - zostałoby sprywatyzowane, "czyli sprzedane albo rozdane", natomiast "reszta by upadła".

"To są działania, których pan prezydent nie popiera. Pan prezydent uważa, że tak jak w innych państwach europejskich, należących do UE, tak i w Polsce media publiczne powinny istnieć i powinny swoją rolę spełniać" - mówił Kownacki pod koniec czerwca.

Przygotowana wspólnie przez PO, PSL i SLD ustawa likwiduje od 1 stycznia 2010 r. istniejący od momentu powstania polskiej radiofonii system abonamentowy. W zamian wprowadza się finansowanie mediów publicznych przez budżet państwa. Co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wnioskować ma w projekcie budżetu o dowolną kwotę na media publiczne, jednak ile naprawdę dostaną TVP i Polskie Radio zdecyduje parlament, uchwalając ustawę budżetową.

Nowy system finansowania - kwalifikowany jako pomoc publiczna - będzie musiał uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Także ze względu na swój charakter - pomocy publicznej - finansowanie budżetowe będzie podlegało zwrotowi w przypadku, gdyby TVP lub Polskie Radio wykorzystały je niezgodnie z przeznaczeniem. Ustawa zmienia filozofię finansowania TVP i Polskiego Radia - odchodzi od finansowania instytucji na rzecz finansowania zadań - wprowadza licencje programowe, które określić mają na co konkretnie idą publiczne pieniądze w radiu i telewizji.

10 proc. publicznych wydatków na media będzie rozdzielane w otwartych konkursach, o środki z tej puli będą mogli starać się nadawcy prywatni. Programów, które zrealizują za budżetowe pieniądze nie będzie im wolno przerywać reklamami.

Z dniem wejścia w życie ustawy wygasną obecne kadencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ich członkowie mają pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców. Nowe zarządy w ogólnopolskich: TVP i Polskim Radiu mają być trzyosobowe, w spółkach regionalnych jednoosobowe.(PAP)

dom/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)