Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koziej: Oszczędność możliwa tylko na misji w Afganistanie

0
Podziel się:

Oszczędności na misjach w Czadzie lub na
Bliskim Wschodzie są pozorne, zaoszczędzić można by jedynie
redukując kontyngent w Afganistanie - ocenił prof. Stanisław
Koziej, emerytowany generał i były wiceszef MON.

Oszczędności na misjach w Czadzie lub na Bliskim Wschodzie są pozorne, zaoszczędzić można by jedynie redukując kontyngent w Afganistanie - ocenił prof. Stanisław Koziej, emerytowany generał i były wiceszef MON.

Za słuszne uznał założenie, że ewentualne podniesienie wieku emerytalnego w wojsku nie będzie dotyczyć tych, którzy wstąpili do służy na dotychczasowych zasadach.

W sobotę po rozmowie z ministrem obrony Bogdanem Klichem premier Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie oszczędności na bezpieczeństwie polskich żołnierzy w Afganistanie - na co, jak powiedział premier, szef MON chce dodatkowych 330 mln zł - przyjrzy się natomiast perspektywom misji np. w Czadzie i Libanie. Przyznał, że podobnie jak w przypadku MSWiA, także wobec MON rząd skłania się do reformy emerytalnej, która - podkreślił - nie odbiłaby się na uprawnieniach już nabytych.

"Jeśli chodzi o misje, redukcja zaangażowania w operacje ONZ to oszczędność pozorna, ponieważ ONZ i tak refunduje koszty. Z misji w Czadzie i tak mieliśmy zrezygnować, ponieważ kończy się misja Unii Europejskiej; przejmuje ją ONZ, kontynuacja naszego udziału byłaby więc praktycznie bezkosztowa" - zauważył strateg.

"Te oszczędności przyniosłyby efekt zerowy. Tak naprawdę zaoszczędzić moglibyśmy tylko redukując zaangażowanie w Afganistanie. To operacja NATO, w której każdy płaci za siebie. Byłbym za tym, byśmy zredukowali tam nasze ambicje o połowę" - powiedział.

Komentując zamiary podwyższenia wieku emerytalnego żołnierzy Koziej uznał zapowiedź, że reforma nie będzie działała wstecz, "za jedyne słuszne założenie wyjściowe, ponieważ każde inne mogłoby bardzo zaszkodzić, powodując gwałtowne odchodzenie ludzi z wojska". "Oczywiście można dyskutować, czy okres służby do uzyskania uprawnień emerytalnych powinien trwać 15 lat czy dłużej" - dodał. (PAP)

brw/ krf/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)