Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPH: polskie prawo pracy niespójne z Europejską Kartą Społeczną

0
Podziel się:

Kampania Przeciw Homofobii przesłała do Rady Europy
raport z wykonywania postanowień Europejskiej Karty Społecznej, w
którym wytyka m.in. niespójność polskiego prawa pracy ze
standardami Karty.

Kampania Przeciw Homofobii przesłała do Rady Europy raport z wykonywania postanowień Europejskiej Karty Społecznej, w którym wytyka m.in. niespójność polskiego prawa pracy ze standardami Karty.

Kampania Przeciw Homofobii przygotowała tzw. raport cień do rządowego sprawozdania z wykonywania postanowień Europejskiej Karty Społecznej - poinformowano w komunikacie.

W obecnym cyklu sprawozdawczym Europejski Komitet ds. Praw Społecznych będzie zajmował się m.in. poprawną implementacją zapisów o zakazie dyskryminacji w zatrudnieniu. KPH zwróciła uwagę Komitetowi na niespójność polskiego prawa pracy ze standardami wyznaczonymi przez Kartę oraz wynikającymi z orzecznictwa Komitetu.

Zdaniem autorów alternatywnego raportu, polskie prawo pracy dopuszcza zbyt szerokie uprawnienia pracodawcy do stosowania nierównego traktowania w zatrudnieniu, co może mieć szczególnie niekorzystny wpływ na kształtowanie sytuacji pracowniczej osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). KPH zwróciła także uwagę Komitetu na brak jasnego zapisu w Kodeksie pracy zakazującego nierównego traktowania z powodu tożsamości płciowej.

W raporcie zaznaczono również, że przepisy antydyskryminacyjne prawa pracy ograniczają się przede wszystkim do relacji pracodawca - pracownik, brakuje natomiast jasnych zapisów, które gwarantowałyby równy dostęp, bez względu na orientację seksualną, do wykonywania wolnych zawodów, takich jak adwokaci, radcowie prawni, lekarze czy architekci.

Według KPH, rząd polski nie podejmuje żadnych systemowych i strategicznych działań (np. rządowych programów) na rzecz zminimalizowania zjawiska dyskryminacji osób LGBT w zatrudnieniu. Podkreślono także, że tą kwestią nie interesują się w ogóle związki zawodowe i organizacje pracodawców, a Państwowa Inspekcja Pracy nie podejmuje żadnych działań, które dostarczałyby informacji na ten temat.

Autorzy raportu zwrócili Komitetowi szczególną uwagę na zjawisko homofobii i nietolerancji w sektorze edukacji oraz przedstawili przypadki dyskryminacji i zastraszania pracowników. W raporcie przytoczono większość działań rządowych z lat 2005-07, które "skupiały się na sianiu nienawiści" m.in. wobec homoseksualnych nauczycieli, a jako przykład podano przypadek dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Mirosława Sielatyckiego zwolnionego przez wicepremiera i ministra edukacji narodowej Romana Giertycha.

Europejska Karta Społeczna to podstawowy dokument Rady Europy, dotyczący praw społeczno-ekonomicznych obywateli. Przyjęto ją w 1961 roku, a Polska jest jej stroną od 1997 roku. W akcie ratyfikacyjnym nasz kraj przyjął na siebie między innymi zobowiązania dotyczące dialogu społecznego wynikające z art.5 - zgodnie z którym nie można ograniczać swobody tworzenia organizacji pracowników i pracodawców - i art.6 ust.1, 2, 3 Karty - w myśl którego państwo zobowiązuje się do popierania dialogu między pracownikami a pracodawcami, w szczególności dotyczy to negocjacji prowadzących do przyjęcia układów zbiorowych pracy lub ustalenie warunków zatrudnienia, a także mechanizmów pojednawczych oraz dobrowolnego arbitrażu dla rozstrzygania sporów zbiorowych.

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii działa przeciwko dyskryminacji przedstawicieli mniejszości seksualnych w polskim społeczeństwie i walczy o prawa osób LGBT. Stowarzyszenie prowadzi bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób homo- i biseksualnych. Natomiast grupa prawnicza powiązana z KPH prowadzi stacjonarne poradnictwo prawne dla ofiar dyskryminacji na tle orientacji seksualnej. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)