Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPH: przez ostatnie dwa lata rząd nie zrobił nic dla osób LGBT

0
Podziel się:

W obecnej kadencji rząd nie zrobił nic dla środowiska LGBT. PO złamała
swoją przedwyborczą obietnicę dotycząca uregulowania kwestii związków partnerskich, a projekt
dotyczący przestępstw motywowanych nienawiścią utknął w Sejmie - ocenia Kampania Przeciw Homofobii.

W obecnej kadencji rząd nie zrobił nic dla środowiska LGBT. PO złamała swoją przedwyborczą obietnicę dotycząca uregulowania kwestii związków partnerskich, a projekt dotyczący przestępstw motywowanych nienawiścią utknął w Sejmie - ocenia Kampania Przeciw Homofobii.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej, podsumowującej działania rządu na półmetku kadencji, wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska przypomniała, że przed wyborami w 2011 r. premier Donald Tusk kilkakrotnie mówił, że popiera związki partnerskie i że zaraz po wyborach zajmie się kwestią ich uregulowania. Jednak w styczniu br. Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich, w tym też projekt PO.

Makuchowska przypomniała wypowiedź premiera na czerwcowym Kongresie Kobiet. Powiedział wówczas m.in., że nie widzi żadnej szansy, by w ciągu 10-15 lat znalazła się w parlamencie większość zdolna zmienić konstytucję na rzecz radykalnych rozwiązań dla związków partnerskich.

"To, co powiedział premier, właściwie pogrzebało jakiekolwiek szanse na uchwalenie ustawy o związkach" - oceniła sekretarz zarządu KPH Zofia Jabłońska.

Kolejny zarzut KPH wobec PO i rządu dotyczy sposobu procedowania projektów dotyczących mowy nienawiści. Obecnie brak jest w kodeksie karnym przepisów, które uwzględniałyby motywację homofobiczną jako równoważną innym motywacjom na tle uprzedzeń, jak np. w przypadku rasizmu czy antysemityzmu. W kwietniu sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach zdecydowała, że trzema (PO, SLD i TR) projektami dot. mowy nienawiści zajmie się podkomisja stała ds. nowelizacji prawa karnego. Jabłońska podkreśliła, że rząd dotychczas nie wyraził jednolitego stanowiska ws. projektów, a posiedzenie podkomisji wciąż nie zostało wyznaczone.

KPH zwraca też uwagę, że po konsultacjach międzyresortowych z projektu Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania, w którym zapisano takie działania jak przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy i walka z przemocą wobec kobiet i w rodzinie, zniknęła większość zapisów dotyczących osób LGBT.

"Jedyny zapis, który tam został, jest związany z nauczaniem lekarzy i włączeniem treści związanych z równym traktowaniem wobec osób LGBT do programów nauczania lekarskiego. To zdecydowanie za mało" - powiedziała Makuchowska.

Brak chęci do współpracy KPH zarzuca też resortowi edukacji. Jabłońska przypomniała, że KPH w 2011 r. przeprowadziła badania i opublikowała raport dotyczący tej sprawy. Podkreśliła, że pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zwróciła się wówczas do MEN z apelem, by resort nawiązał współpracę z KPH, ale MEN nie zareagował na ten apel.

Dodała, że bez odpowiedzi pozostają też prośby KPH o spotkanie z minister edukacji Krystyna Szumilas lub inną, wskazaną przez resort osobą.

KPH zwraca również uwagę na problem zaświadczeń o stanie cywilnym, wystawianych przez polskie urzędy osobom, które chcą zawrzeć związek za granicą. Makuchowska przypomniała, że we wniosku o wydanie takiego zaświadczenia należy podać personalia osoby, z którą chce się zawrzeć związek, co skutkuje tym, że w przypadku osób tej samej płci urzędnicy odmawiają wydania zaświadczenia.

Jak podkreśliła, kwestia formularza wniosku o wydanie zaświadczenia jest regulowana rozporządzeniem ministra, które można dość szybko zmienić. Z odpowiedzi MSW wynika jednak, że sprawa ta ma zostać rozwiązana dopiero w noweli ustawy o aktach stanu cywilnego, która ma wejść w życie z początkiem 2015 r.

Za niedopuszczalną KPH uznaje też rządową propozycję, by do rozpoczęcia sądowego procesu ustalania płci konieczne było zaświadczenie komisji lekarskiej (dziś wymagane jest zaświadczenie dwóch specjalistów) oraz tzw. test realnego życia.

Za jedyny pozytywny aspekt tej kadencji rządu Makuchowska uznała działalność pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, która - w ocenie KPH - jest osobą "bardzo dobrze przygotowaną do pełnienia tej roli, jest bardzo aktywna i w porównaniu do innych przedstawicieli rządu jest bardzo otwarta na dialog ze społeczeństwem obywatelskim". (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mca/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)