Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPN obchodził 30 -lecie

0
Podziel się:

Konfederacja Polski Niepodległej w sobotę w Warszawie obchodziła 30-lecie
istnienia. Osobne uroczystości zorganizowali założyciel partii Leszek Moczulski i działacze
skupieni wokół Adama Słomki.

Konfederacja Polski Niepodległej w sobotę w Warszawie obchodziła 30-lecie istnienia. Osobne uroczystości zorganizowali założyciel partii Leszek Moczulski i działacze skupieni wokół Adama Słomki.

Wspólnie politycy i sympatycy KPN wzięli udział tylko we mszy w warszawskim kościele Świętej Trójcy. Osobno Moczulski i Słomka złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W sobotę po południu Moczulski zorganizował konferencję naukową dotyczącą historii KPN w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, zaś grupa skupiona wokół Słomki spotkała się na Zamku Królewskim.

"Jest co najmniej kilka partii, które w jakiś sposób nawiązują do tradycji KPN i posługują się bardzo podobnymi nazwami. Każdy może obchodzić rocznicę powstania partii jak chce" - skomentował tę sytuację w rozmowie z PAP Moczulski.

Słomka przyznał, że były podejmowane próby stworzenia wspólnego komitetu organizacyjnego obchodów, lecz nie udało się osiągnąć w tej sprawie porozumienia. "KPN jest podzielony od lat 90. Jeżeli Leszek Moczulski będzie chciał z nami współpracować to nie ma przeszkód" - powiedział PAP.

Moczulski w trakcie konferencji podkreślił, że cały czas aktualne jest przesłanie, które - jak ocenił - przyświecało działalności KPN. "Musimy się nauczyć mieć własne państwo oraz pozytywnego życia politycznego i skutecznego rządzenia.(...) Rzeczpospolita nie jest po to, żeby dawać każdemu co się mu zamarzy, tylko żeby umożliwiała budowanie każdemu własnego losu. Rzeczpospolita nie jest rozdawnictwem, tylko obowiązkiem" - mówił.

Obecny na konferencji historyk IPN dr Antoni Dudek zaznaczył, że KPN był "wielkim skokiem jakościowym" jeśli chodzi o polską opozycję w czasach PRL. "Pierwszy był KOR, który zaczął działać jawnie, a później było powołanie KPN-u jako partii politycznej. Istotne było to, że zaczęto mówić nie tylko o jakimś amorficznym ruchu, ale o partii politycznej. W dodatku KPN bardzo jasno mówił, że nie jest jego głównym celem walka z łamaniem praw człowieka, ale zniesienie sowieckiej okupacji i niepodległość" - powiedział Dudek PAP.

Według Dudka, KPN ważną rolę odegrał na początku lat 90., gdy szczególnie twardo opowiadał się za dekomunizacją Polski oraz wyjściem z naszego kraju wojsk sowieckich. "Po wyborach 1991 roku, kiedy stał się jedną z większych partii sukcesy KPN-u się skończyły. Nie zdołał wejść do żadnej koalicji rządowej. Jego struktury zaczęły się kurczyć, a po 1993 roku zaczęła się równia pochyła. Zaś konflikt z 1996 roku, podział na grupę Słomki i Moczulskiego kompletnie partię zdezintegrował" - podkreślił historyk.

Konfederacja Polski Niepodległej, 1 września 1979 roku, jako pierwsza w tzw. krajach demokracji ludowej jawnie działająca opozycyjna partia polityczna, proklamowała swoją działalność. W PRL nie mogła zostać legalnie zarejestrowana. W latach 80. główni działacze KPN byli skazywani na wieloletnie kary więzienia w procesach politycznych.

Założyciel KPN Leszek Moczulski po 1989 roku dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich. W 1990 r. zdobył 2,50 proc. poparcia; w 1995 wycofał się z kandydowania.

KPN w wyborach parlamentarnych w 1991 roku zdobyła 7,50 proc, zaś w 1993 roku 5,77 proc. głosów.

Po licznych rozłamach, m.in. podziale w latach dziewięćdziesiątych na KPN - Obóz Patriotyczny Adama Słomki oraz KPN Leszka Moczulskiego, w 2004 r. Leszek Moczulski rozwiązał partię. Wówczas do nazwy KPN wróciła partia Adama Słomki. (PAP)

tego/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)