Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraj: Msze św. i specjalne sesje władz samorządowych

0
Podziel się:

Msze św. oraz specjalne sesje samorządów - w całym kraju trwają sakralne i
świeckie uroczystości w hołdzie ofiarom sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem.

Msze św. oraz specjalne sesje samorządów - w całym kraju trwają sakralne i świeckie uroczystości w hołdzie ofiarom sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem.

Oprócz Warszawy, gdzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta odbyła się już w poniedziałek, nadzwyczajne sesje zwołano m.in. w Olsztynie, Kielcach, Gdańsku i Sopocie.

Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem uczcili we wtorek na nadzwyczajnej sesji radni Kielc. Wspominali prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego oraz Przemysława Gosiewskiego i inne osoby związane z regionem świętokrzyskim.

Przewodniczący rady miasta Krzysztof Słoń zapowiedział, że na najbliższej sesji złoży projekt uchwały o nadaniu nowej ulicy w mieście, która będzie wiodła z centrum do najstarszej świątyni - kościoła św. Wojciecha, imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kieleccy radni wspominali ofiary katastrofy m.in. honorowego obywatela Kielc Ryszarda Kaczorowskiego, nie kryli też emocji wspominając posła Przemysława Gosiewskiego, który jak podkreślano, był wielkim "ambasadorem" województwa świętokrzyskiego, zabiegał o nie i był w tym skuteczny. Wśród wielu zasług posła wspominano m.in. przekształcenie Akademii Świętokrzyskiej w uniwersytet oraz wyposażenie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w pozytonowy tomograf emisyjny.

Radni przypomnieli także inne osoby, które zginęły pod Smoleńskiem, a związane były z ziemią świętokrzyską: aktora Janusza Zakrzeńskiego, który urodził się w Przededworzu koło Chmielnika, pochodzącego z podkieleckiej Mójczy dowódcę Wojsk Lądowych gen. Tadeusza Buka, urodzonego w Sandomierzu prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego oraz wiceministra kultury Tomasza Mertę, który uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

Uczestnicy sesji obejrzeli transmisję nadzwyczajnej sesji parlamentu oraz wspomnienie filmowe o pośle Gosiewskim.

Podczas wtorkowej sesji w Olsztynie pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. Wcześniej zebrani odśpiewali hymny: narodowy i Olsztyna "O Warmio moja miła". W sesji oprócz prezydenta miasta brali udział przedstawiciele władz samorządowych, biskupi Kościołów rzymsko-katolickiego i ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele policji, szefowie najważniejszych placówek kultury, rektorzy regionalnych uczelni wyższych.

Mieszkańcy Olsztyna składają kwiaty i zapalają znicze pod tablicą, upamiętniającą ofiary sobotniej tragedii. Tablicę wystawiono przed olsztyńskim ratuszem. Uchwały upamiętniające ofiary polskiej delegacji przyjęli radni starostwa w Olsztynie i senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na czwartek specjalną, żałobną sesję Rady Miasta Gdańska zaplanowano w Dworze Artusa. Radni chcą uczcić mieszkańców Gdańska, którzy zginęli w katastrofie: Annę Walentynowicz, Macieja Płażyńskiego, Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego. Na sesję zostali zaproszeni m.in. Lech Wałęsa, władze Trójmiasta i Pomorza oraz parlamentarzyści.

W piątek nadzwyczajna sesja Rady Miasta odbędzie się w Sopocie. Mają zostać przyjęte uchwały w sprawie uhonorowania pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Macieja Płażyńskiego oraz Arkadiusza Rybickiego poprzez nadanie sopockim ulicom czy skwerom ich imion.

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego wciąż mogą się wpisywać do księgi kondolencyjnej, która została wystawiona w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

W kraju cały czas odbywają się też uroczyste msze św. w intencji ofiar. We wtorek odbyły się one w Warszawie i w Krakowie. W Poznaniu, na Placu A. Mickiewicza mszę odprawi w środę metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Msza zostanie odprawiona na prośbę senatów akademickich publicznych uczelni wyższych miasta. Uczestniczyć w niej mają profesorowie i studenci wyższych uczelni, zaproszeni są także wszyscy mieszkańcy Poznania. W piątek w Teatrze Wielkim zaprezentowane będzie "Requiem" W.A. Mozarta.

Łodzianie mają mieć możliwość obejrzenia sobotnich uroczystości żałobnych dla uczczenia ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem na telebimach ustawionych w centrum Łodzi - dowiedziała się nieoficjalnie we wtorek PAP w łódzkim magistracie.

Władze miasta, wspólnie z samorządem regionu, zamierzają ustawić dwa wielkoformatowe telebimy, które staną prawdopodobnie przy dwóch pasażach na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Rozważana jest także ich lokalizacja przy łódzkiej archikatedrze.

Niewykluczone, że na telebimach transmitowany będzie także pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, który odbędzie się w niedzielę.

W sobotniej katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i 94 inne ważne dla Polski osoby, w tym przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego.(PAP)

dom/ rpo/ mrd/ ren/ ban/ bls/ agn/ szu/ js/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)