Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krajowa Spółka Cukrowa wyprodukowała w tym sezonie 680 tys. ton cukru

0
Podziel się:

Cukrownie należące do Krajowej Spółki Cukrowej skupiły w obecnym sezonie
ponad 4,6 mln ton buraków cukrowych, czyli o 20 proc. więcej niż zakontraktowano. Kampania już się
zakończyła; w tym czasie cukrownie wyprodukowały ponad 680 tys. ton cukru.

Cukrownie należące do Krajowej Spółki Cukrowej skupiły w obecnym sezonie ponad 4,6 mln ton buraków cukrowych, czyli o 20 proc. więcej niż zakontraktowano. Kampania już się zakończyła; w tym czasie cukrownie wyprodukowały ponad 680 tys. ton cukru.

"Krajowa Spółka Cukrowa zadowolona jest z kampanii cukrowniczej 2012/2013. (...) była to jedna z najbardziej udanych kampanii w ostatnich latach" - czytamy w komunikacie spółki, zamieszczonym na jej stronie internetowej.

Według spółki "sprzyjające warunki pogodowe występujące nie tylko w czasie wegetacji, ale także trwania całej kampanii, sprawiły, że proces skupu przebiegał bez zakłóceń, zgodnie z ustalonymi harmonogramami, a osiągnięte wyniki produkcyjne są rekordowo wysokie".

Skup surowca w Krajowej Spółce Cukrowej rozpoczął się 21 września 2012 roku w cukrowniach "Kruszwica" i "Werbkowice". Między 22 a 26 września ub.r. do kampanii włączyły się cukrownie: Nakło, Krasnystaw, Dobrzelin, Kluczewo oraz Malbork. Średnia długość kampanii w KSC wyniosła 103 dni. Najdłużej kampania trwała w cukrowni w Kruszwicy - 115 dni. Jako ostatnia kampanię zakończyła cukrownia "Nakło" - 18 stycznia br.

Do 14 stycznia br. wszystkie cukrownie należące do KSC zakończyły skup surowca. Łącznie skupiono ponad 4,6 mln ton buraków cukrowych. Najwyższą polaryzację, czyli zawartość cukru w burakach w kampanii 2012/2013 osiągnięto w cukrowni "Kruszwica" - 17,0 proc. Średni poziom polaryzacji kupowanych buraków w tej kampanii wyniósł 16,7 proc.

Średnio z jednego hektara uzyskano 60,7 ton buraków. W porównaniu do roku ubiegłego to o 5 ton więcej. Jest to rekordowy wynik w ostatnich latach.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2003 r.; w jej skład wchodzi siedem cukrowni. Spółka ma ok. 40-proc. udział w krajowym rynku cukru. Na polskim rynku działają ponadto trzy zagraniczne koncerny cukrowe: Sudzucker, Pfeiffer & Langen oraz Nordzucker.

Limit produkcji cukru dla Polski wynosi 1 mln 405 tys. ton. Jeżeli produkcja przekroczy ten poziom, wówczas nadwyżka cukru musi być wyeksportowana poza Unię lub zużyta na cele przemysłowe. (PAP)

awy/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)