Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: "Inspiracje" - wystawa prac inspirowanych twórczością Klimta

0
Podziel się:

Wystawę 20 obrazów-kolaży, inspirowanych twórczością znanego austriackiego
secesjonisty Gustava Klimta, otwarto w środę Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Autorem prac
prezentowanych z okazji 150-lecia urodzin Austriaka jest krakowski artysta Marek Jarosz.

Wystawę 20 obrazów-kolaży, inspirowanych twórczością znanego austriackiego secesjonisty Gustava Klimta, otwarto w środę Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Autorem prac prezentowanych z okazji 150-lecia urodzin Austriaka jest krakowski artysta Marek Jarosz.

Na niezwykle kolorowych obrazach znajdują się przede wszystkim sylwetki kobiece. Niektóre z nich przybierają fantazyjne kształty kojarzące się np. z wężami wodnymi lub rybami.

Jarosz, którego kurator wystawy Weronika Plata określiła uczniem Klimta, przypomniał w rozmowie z PAP, że Austriak lubił otaczać się kobietami, a i one go nie unikały - stąd w jego twórczości obecny był erotyzmem. Krakowski artysta zaczerpnął z Klimta również motywy orientalne, które uwidaczniają się w żywej kolorystyce oraz kształtach postaci i przedmiotów przedstawionych na kolażach.

Prezentowane w Centrum Kultury Żydowskiej obrazy-kolaże (jak Jarosz określił swoje dzieła) powstawały w latach 1998 - 2012 i są wykonane z różnych materiałów krawieckich, kamieni szlachetnych, brokatu, a także ze złota. Część powierzchni prac zajmują farby olejne.

"Niektóre obrazy-kolaże sprzedałem i sprowadziłem tu specjalnie po to, by w 150-lecie urodzin Klimta zobaczyło je szersze grono; by przypomnieć o życiu i twórczości niezwykłego malarza" - powiedział PAP Jarosz.

Kurator ekspozycji Weronika Plata szczególnie poleciała publiczności dwie prace: "Sprawiedliwość" i "Pocałunek". "+Sprawiedliwość+ przedstawia kobietę z ręką uniesioną do góry. Na obrazie tym dominują barwy niebieskie i szare. To dzieło wpływa na mnie uspokajająco. Natomiast "Pocałunek" imponuje ze względu na pokaźny rozmiar samego obrazu i na tematykę. Stojąc przed nim widzimy złotą płaszczyznę, a na niej znajduje się para w zmysłowej pozycji" - opisała Plata.

Wystawa czynna będzie do 15 stycznia.

Gustav Klimt urodził się w 1862 r. w Baumgarten (dziś Penzing - dzielnica Wiednia), zmarł w 1918 r. w Wiedniu. Był malarzem, grafikiem. W 1905 r. związał się ze Stowarzyszeniem Austriackich Artystów - Secesja. Klimt chciał stworzyć "dzieło totalne", "absolutne", wyzwolone z wszystkich konwencji i ograniczeń artystyczno-programowych. Twórczość Klimta stała się prekursorką modernistycznego malarstwa abstrakcyjnego.

Marek Jarosz jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i Studium Organizacji Reklamy przy Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. W 1976 r. związał się z krakowskim środowiskiem teatralnym. Od 1990 r. pracuje w Operze Krakowskiej, gdzie zajmuje się m.in. projektowaniem i wykonywaniem kostiumów do spektakli. Kolaże inspirowane twórczością Klimta tworzy w wolnych od pracy chwilach. (PAP)

bko/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)