Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Kończy się prasowa historia Pałacu Prasy

0
Podziel się:

Historyczny budynek Pałacu Prasy przy ulicy Wielopole 1 w Krakowie po
kilkudziesięciu latach przestał być siedzibą redakcji krakowskich gazet. Jako ostatni wyprowadził
się z niego "Dziennik Polski", który został kupiony przez koncern Polskapresse.

Historyczny budynek Pałacu Prasy przy ulicy Wielopole 1 w Krakowie po kilkudziesięciu latach przestał być siedzibą redakcji krakowskich gazet. Jako ostatni wyprowadził się z niego "Dziennik Polski", który został kupiony przez koncern Polskapresse.

Maciej Kwaśniewski, który od wtorku pełni obowiązki redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego", przypomniał w rozmowie z PAP, że redakcja gazety mieściła się w gmachu przy ul. Wielopole od czasu jej powstania w 1945 roku.

"Lokalizacja była doskonała, tradycje związane z tym miejscem także, ale trzeba patrzeć na rynek. Przesądziły względy finansowe i wydawca zdecydował, że z powodu wysokich kosztów najmu, redakcja zostanie przeniesiona na al. Pokoju" - wyjaśnił Kwaśniewski.

W budynku przy al. Pokoju redakcja "Dziennika Polskiego" będzie sąsiadować z innym tytułem należącym do Polskapresse, "Gazetą Krakowską".

Przeprowadzka redakcji odbyła się w ciągu kilkunastu godzin z piątku na sobotę. Jak zapewnia szef gazety, nie odbiło się to na jej pracy i poniedziałkowy numer gazety jak zwykle od rana będzie dostępny w kioskach.

Jak zauważa prasoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Zbigniew Bajka, Kraków kocha symbole, więc zapewne fakt opuszczenia przez redakcję budynku Pałacu Prasy będzie wspominany jako ważna data w historii krakowskiej prasy.

"Dla wielu krakowian będzie się z prasą kojarzył - przez kilkanaście lat był tam napis IKC, a w witrynie koło wejścia można było czytać świeże wydania pism koncernu. w ostatnich kilkunastu latach świecił się na frontonie napis "Dziennik Polski" - mówił Bajka.

Według niego istotne jest, co dalej się działo z dwoma krakowskimi tytułami należącymi obecnie do koncernu Polskapresse. "Na pytanie: co dalej? - odpowiadam, że oba dzienniki powinny się ukazywać, bo mają różne audytoria: +Gazeta Krakowska+ jest mocna w regionie, +Dziennik Polski+ - w Krakowie i dużych miastach województwa; podobna sytuacja jest w łódzkiem, gdzie Polskapresse ma dwa dzienniki: +Dziennik Łódzki+ oraz +Express Ilustrowany+. Jeśli nastąpi połączenie - będzie krach, to są bowiem dwie bardzo odrębne publiczności. Ponadto +Dziennik+ zgarnia sporo pieniędzy na krakowskim rynku ogłoszeń" - zauważył Bajka.

Budynek Pałacu Prasy zbudowany został w latach 1920-21 według projektu Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego jako dom towarowy spółki Bazar Polski SA. Po trzech latach został kupiony przez wydawcę "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" i został zaadaptowany na potrzeby drukarni i redakcji. W czasach PRL-u znajdowały się tam redakcje ważniejszych tytułów prasowych ukazujących się w Krakowie.

Gmach został w 1992 roku wpisany do rejestru zabytków. Jego monografię "Krążownik Wielopole" (wyd. 1984 r.) napisał zmarły w zeszłym roku krakowski dziennikarz Olgierd Jędrzejczyk.

1 lipca Polskapresse poinformowała, że sfinalizowała umowę kupna spółki Polski Dom Medialny, wydawcy krakowskiego "Dziennika Polskiego" oraz serwisów Dziennik.krakow.pl i Grosik24.pl. Budynek Pałacu Prasy pozostał w rękach jego dotychczasowego właściciela, grupy Wydawnictwo Jagiellonia.

"Dziennik Polski" ukazuje się w województwie małopolskim od 1945 roku i wychodzi w sześciu wydaniach lokalnych: krakowskim, nowosądeckim, tarnowskim, Małopolski Zachodniej, podhalańskim, wokół Krakowa. W soboty ma dodatkowe mutacje: Powiatu Krakowskiego, Miechowa i Proszowic, myślenicką i wielicką.

Polskapresse jest już właścicielem innej gazety codziennej, ukazującej się w Małopolsce - "Gazety Krakowskiej". Wraz z "Dziennikiem Polskim" są to jedyne dwa tytuły codzienne o zasięgu małopolskim. W Krakowie ukazuje się jeszcze lokalny dodatek "Gazety Wyborczej".

Grupa Wydawnicza Polskapresse należy do największych wydawców prasy w Polsce i jest liderem na rynku mediów regionalnych i lokalnych. Jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech, Czechach i Polsce.(PAP)

rgr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)