Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Konferencja na temat Armii Krajowej i jej dziedzictwa

0
Podziel się:

O wartościach przyświecających Armii Krajowej, potrzebie odświeżenia jej
dziedzictwa oraz edukacji patriotycznej dyskutowali we wtorek w Krakowie uczestnicy konferencji
"Armia Krajowa i jej dziedzictwo".

O wartościach przyświecających Armii Krajowej, potrzebie odświeżenia jej dziedzictwa oraz edukacji patriotycznej dyskutowali we wtorek w Krakowie uczestnicy konferencji "Armia Krajowa i jej dziedzictwo".

Organizatorami konferencji byli: Fundacja Armii Krajowej w Londynie, Polska Akademia Umiejętności i Małopolski Kurator Oświaty.

"Celem konferencji jest przybliżenie młodym ludziom, przy okazji obchodzonej niedawno 70. rocznicy przemianowania ZWZ na AK, różnych form kształtowania świadomości narodowej i obywatelskiej. Konferencja ma również stanowić forum wymiany doświadczeń pomiędzy żołnierzami a instytucjami zabezpieczającymi dziedzictwo Armii Krajowej, zwłaszcza w kontekście narracji historycznej" - powiedział PAP pełnomocnik Fundacji Armii Krajowej w Polsce, Robert Zapart.

W imieniu organizatorów wyraził nadzieję, że konferencja "przyczyni się do wypracowania nowego modelu narracji historycznej, na tyle aktywnej, aby zainspirować współczesne pokolenie do uczestniczenia i odkrywania wartości, stanowiących dziedzictwo Armii Krajowej".

"Dziedzictwo to bowiem - jak podkreślił - nie jest zbiorem wartości historycznych". "Spuścizna AK to ogromne ideały dotyczące pewnych zjawisk i zachowań, np. tolerancji, swoistego mitu przynależności do państwa i narodu, odpowiedzialności, obowiązku pracy organicznej na dole, która doprowadziła do sukcesu w postaci tak potężnej, największej praktycznie armii podziemnej w Europie" - powiedział Zapart. "Chcemy przenieść je na grunt współczesny, nawet w postaci kontaktu i współpracy z drugim człowiekiem" - podkreślił.

Ciągłość historyczną wartości realizowanych przez Armię Krajową, a będących spuścizną wcześniejszych walk narodowo-wyzwoleńczych Polaków, podkreślał sekretarz generalny PAU prof. Jerzy Wyrozumski. Wskazywał także potrzebę "utrwalenia i odkażenia" pamięci o AK.

"Sprawa jest trudna. Armia Krajowa nie pozostawiła po sobie bogatej dokumentacji pisanej. Ostatni świadkowie wydarzeń już odchodzą, więc odkażenie i utrwalenie pamięci jest rzeczą bardzo trudną" - powiedział prof. Wyrozumski. O tradycjach polskiej walki narodowo-wyzwoleńczej w ciągu ostatnich 200 lat, do których odwoływała się AK, mówił także sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Podczas konferencji zaprezentowano koncepcje wystaw stałych w Muzeum AK w Krakowie oraz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zainaugurowano również projekt Fundacji AK w Londynie, związany z dotowaniem zakupu sztandarów dla szkół, które za patrona wybiorą osobę lub podmiot związany z Armią Krajową. Program będzie pilotażowo wdrażany w województwie małopolskim, a po roku rozszerzony na kolejne regiony.

Fundacja Armii Krajowej powstała w 1982 r. na mocy uchwały rady Naczelnej Koła AK w Londynie. Inicjatorami jej powołania byli żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy w różnych okresach historii znaleźli się poza granicami kraju i zamierzali postawić trwały, a jednocześnie żywy pomnik Polski Walczącej. Patronat nad działalnością fundacji sprawowali kolejni prezydenci Polski na uchodźstwie. Główne cele Fundacji Armii Krajowej to: utrzymanie ciągłości ideowej opartej na tradycjach Polski Podziemnej i czynnej postawy w służbie dla spraw wolności i niepodległości Polski oraz zachowanie i rozpowszechnianie dziedzictwa AK poprzez różne inicjatywy. (PAP)

hp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)