Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Konferencja o przyszłości polskiej energetyki

0
Podziel się:

W Krakowie podczas konferencji "Energetyczne kontrowersje - polska energetyka
w 2030 roku" dyskutowano m.in. o tym, które spółki - państwowe czy prywatne - lepiej zadbają o
bezpieczeństwo energetyczne kraju.

W Krakowie podczas konferencji "Energetyczne kontrowersje - polska energetyka w 2030 roku" dyskutowano m.in. o tym, które spółki - państwowe czy prywatne - lepiej zadbają o bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Przedstawiciele świata nauki, biznesu i eksperci zastanawiali się podczas konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w jakim kierunku powinna pójść polska energetyka, aby państwo mogło gwarantować bezpieczeństwo energetyczne.

W ocenie prof. Jerzego Hausnera z Rady Polityki Pieniężnej tylko w wyjątkowych sytuacjach państwo może być właścicielem przedsiębiorstw. Chodzi o firmy o specjalnym znaczeniu strategicznym, które np. kontrolują linie przesyłowe czy strategiczne magazyny paliw.

Hausner dodał, iż należy zmierzać do dobrego modelu polegającego na tym, że w firmach z kapitałem państwowym jest angażowany także kapitał prywatny, a także spółki te są transparentne, czyli np. ich kadra kierownicza jest oceniana przez pryzmat efektywności ekonomicznej.

Jak zauważył dr Wojciech Szymla z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, rząd może wpływać na przedsiębiorstwa państwowe poprzez działania właścicielskie i tak nimi sterować, aby przyczyniały się do bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Zbigniew Paszkowicz, zastępca dyrektora generalnego Grupy Lotos, ocenił, że z perspektywy rynkowej nie ma znaczenia forma własności. Liczy się przede wszystkim efektywność funkcjonowania na konkurencyjnym rynku.

"Ta firma jest lepsza, która jest lepiej i sprawniej zarządzana, ma zdolność realizowania przyjętej strategii rozwoju" - zaznaczył.

Według niego Grupa Lotos, w której Skarb Państwa nadal jest większościowym akcjonariuszem, jest przykładem firmy, która dobrze sobie radzi na bardzo konkurencyjnym europejskim rynku paliwowym.

Przypomniał, że spółka w ostatnich latach realizuje największy program inwestycyjny w polskiej gospodarce szacowany na ok. 1,5 mld euro. "Rafinerie się zamykają, a my zwiększamy przerób ropy i wykorzystujemy moce produkcyjne w 95 proc. przy średniej europejskiej wynoszącej 75 proc." - poinformował Paszkowicz.

Konferencję "Energetyczne kontrowersje - polska energetyka w 2030 roku" zorganizowało Koło Naukowe Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym przedsięwzięcia.(PAP)

rgr/ amac/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)