Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Konferencja z okazji 55-lecia Laboratorium Kryminalistycznego KWP

0
Podziel się:

O najnowszych możliwościach badań kryminalistycznych oraz zakresie współpracy
naukowców i praktyków kryminologii dyskutują w Krakowie kryminolodzy podczas trzydniowej
Międzynarodowej Konferencji "Kryminalistyka, Policja, Bezpieczeństwo".

O najnowszych możliwościach badań kryminalistycznych oraz zakresie współpracy naukowców i praktyków kryminologii dyskutują w Krakowie kryminolodzy podczas trzydniowej Międzynarodowej Konferencji "Kryminalistyka, Policja, Bezpieczeństwo".

Konferencję zorganizowano z okazji 55-lecia powstania Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jest ono drugim co do wielkości laboratorium w kraju zajmującym się problemami kryminalistycznymi. Wydaje średnio 12 tys. ekspertyz rocznie.

"W naszym laboratorium pracuje 79 osób. 45 z nich to wysoko wyspecjalizowani eksperci w różnych dziedzinach badań kryminalistycznych, takich jak biologia, badania DNA, chemia w różnych aspektach od mikrośladów przez narkotyki po materiały wybuchowe, daktyloskopia, traseologia, mechanoskopia, badania broni i balistyki, badania dokumentów, podpisów, osmologia, fotografia, portret pamięciowy, badania audiowizualne" - powiedziała PAP naczelnik krakowskiego laboratorium mł. insp. Lidia Puchacz.

Jak podkreśliła, żadna ekspertyza laboratorium nie została obalona w sądzie. "Każda stanowiła dowód w sprawie. Nie możemy sobie pozwolić na niedoskonałości, ponieważ jest to bardzo ważne ogniwo w łańcuchu wykrywczym" - zaznaczyła.

Dodała, iż jedną z trudniejszych spraw, którą pracownicy krakowskiego laboratorium pomogli rozwiązać, była seria napadów w południowej Polsce na właścicieli kantorów. "Były tam nieliczne ślady, trudno było to zebrać, niemniej jednak zespół w wyniku konsultacji na podstawie jednego śladu doszukiwał się następnego, i tak po nitce do kłębka potrafiliśmy pomóc służbom kryminalnym" - powiedziała naczelniczka.

Powołała się także na osiągnięcia laboratorium w dziedzinie badań chemicznych i mikrośladów. "Nasze panie chemiczki osiągają doskonałe rezultaty w poszukiwaniu takich rzeczy, których nawet przez lupę nie widać, a one to widzą i składają w całość. Chociażby w przypadku skradzionego napisu Arbeit Macht Frei, maleńkie fragmenty rdzy znalezione w samochodzie sprawców zostały dopasowane do całości, tj. miejsca, z którego odpadły" - powiedziała Lidia Puchacz.

Jako kolejne wyzwanie dla laboratorium wskazała sprawy z tzw. archiwum X. "To są sprawy najtrudniejsze, dawno zapomniane, dowody zebrane w tych sprawach były już badane, więc muszą być ponownie przez nas weryfikowane, ale też odnosimy w tych sprawach sukcesy" - mówiła. Powołała się również na owocną współpracę zagraniczną, m.in. z placówkami w Anglii, Holandii, Niemczech i zza naszej południowej granicy.

Jednym z warunków dobrych rezultatów jest to, że krakowskie laboratorium dysponuje nowoczesnym lub wręcz najnowocześniejszym sprzętem, jak np. sekwenator do badań DNA. "Nowszego nie ma na świecie, szczycimy się tym. Również w pracowni chemii mamy doskonały sprzęt. W innych pracowniach sprzęt jest może mniej doskonały, natomiast wspomagany przez wiedzę i doświadczenie naszych ekspertów powoduje, że możemy sprostać każdemu wyzwaniu" - powiedziała Puchacz.

Jak podkreśliła, laboratorium niemal od samego początku ściśle współpracuje z Instytutem Ekspertyz Sądowych i wydziałem kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Organizatorami odbywającej się w dniach od 26 do 28 września konferencji jest Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Krakowie i Katedra Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Kopalnia Soli Wieliczka. Celem spotkania jest prezentacja prac badawczych, wymiana doświadczeń związanych z kryminalistyką i współpracy teoretyków i praktyków z zakresu kryminalistyki. Eksperci, praktycy, pracownicy naukowi i zaproszeni goście zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami i wykorzystaniem sprzętu do badań kryminalistycznych.(PAP)

hp/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)