Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Kuria: istnieje jedno Arcybractwo Miłosierdzia

0
Podziel się:

Istnieje jedno Arcybractwo Miłosierdzia -
organizacja kościelna, będąca następcą Arcybractwa Miłosierdzia
p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie,
założonego z inicjatywy Księdza Piotra Skargi w roku 1584 -
poinformowała w czwartek PAP krakowska Kuria Metropolitalna. W
Krakowie działa jednak drugie, cywilne Arcybractwo Miłosierdzia.

Istnieje jedno Arcybractwo Miłosierdzia - organizacja kościelna, będąca następcą Arcybractwa Miłosierdzia p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie, założonego z inicjatywy Księdza Piotra Skargi w roku 1584 - poinformowała w czwartek PAP krakowska Kuria Metropolitalna. W Krakowie działa jednak drugie, cywilne Arcybractwo Miłosierdzia.

W oświadczeniu, podpisanym przez kanclerza kurii ks. Piotra Majera, poinformowano, że pod koniec września krakowski sąd wykreślił cywilne Arcybractwo Miłosierdzia z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Podstawą tego rozstrzygnięcia było uznanie, iż istnieje jedno Arcybractwo Miłosierdzia, które jako organizacja kościelna nie podlega wpisowi do KRS.

Wcześniej krakowska prokuratura informowała, iż prowadzi postępowanie dotyczące działalności dwóch Arcybractw Miłosierdzia: jednego o charakterze cywilnym, wpisanego do KRS i drugiego - kościelnego, pod nazwą Arcybractwo Miłosierdzia p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

Powodem wszczęcia postępowania było zawiadomienie cywilnego Arcybractwa Miłosierdzia o próbie oszustwa i wyłudzenia czynszu na kwotę 500 tys. zł od najemców nieruchomości Arcybractwa. Przestępstw tych - jak napisano w zawiadomieniu - miała się dopuścić osoba, podająca się za pełnomocnika Arcybractwa Miłosierdzia pw. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Prokuratura zapowiadała, iż w toku postępowania przygotowawczego ustali, kto jest faktycznym następcą Arcybractwa Miłosierdzia założonego przez Piotra Skargę, i jaki jest wynik postępowania sądowego, dotyczącego wykreślenia z KRS cywilnego Stowarzyszenia Arcybractwo Miłosierdzia.

Arcybractwo dysponuje dużym majątkiem, w tym m.in. 17 kamienicami w centrum miasta. Do majątku tego poczuwa się Arcybractwo Miłosierdzia, wpisane w 2002 r. przez Sąd Okręgowy w Krakowie do KRS, oraz powołane przez metropolitę krakowskiego kościelne Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, któremu osobowość prawną nadał minister spraw wewnętrznych w lipcu 2004 r.

Jak napisano w oświadczeniu Kurii Metropolitalnej w Krakowie: "Arcybractwo Miłosierdzia p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie (nazwa skrócona: Arcybractwo Miłosierdzia), założone z inicjatywy Księdza Piotra Skargi w roku 1584, zostało erygowane przez ówczesnego legata papieskiego, kardynała Hipolita Aldobrandini aktem kanonicznym ratyfikowanym w 1591 przez papieża Grzegorza XIV. W 1960 r. władze komunistyczne dokonały likwidacji tego stowarzyszenia. Gdy stowarzyszenia kościelne odzyskały swobodę działania, w 1989 r. Arcybiskup Metropolita Krakowski nadał Arcybractwu Miłosierdzia nowy statut. Arcybractwo mogło odtąd jawnie prowadzić działalność charytatywną, jako stowarzyszenie kościelne. Decyzja władz PRL z 1960 r. o likwidacji Arcybractwa została uznana za nieważną, a Arcybractwo - jak się później okazało, bezpodstawnie - zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń Sądu Wojewódzkiego" - informuje w oświadczeniu kanclerz kurii ks. Majer.

Jak pisze w oświadczeniu ks. Majer, "wskutek poważnych nieprawidłowości w zarządzie Arcybractwem, metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski ustanowił dla tego stowarzyszenia kościelnego zarząd komisaryczny, wyznaczając swego pełnomocnika, aby ten w jego imieniu przejął czasowo zarząd Arcybractwa Miłosierdzia". "Niektórzy członkowie stowarzyszenia nie pogodzili się z decyzją Arcybiskupa i odwołali się od niej do Stolicy Apostolskiej, stosując się przepisów prawa kanonicznego, potwierdzając tym samym kościelny charakter stowarzyszenia. Po rozpatrzeniu odwołania Papieska Rada ds. Świeckich dekretem z dnia 3 grudnia 2003 r. podtrzymała decyzję o ustanowieniu dla Arcybractwa zarządu komisarycznego, a członkom tego stowarzyszenia kościelnego udzieliła napomnienia. Członkowie Arcybractwa Miłosierdzia nie uznali jednak decyzji Stolicy Apostolskiej i w dalszym ciągu uniemożliwiają mianowanemu pełnomocnikowi wypełnianie jego zadań. Jednocześnie osoby te, zmieniając swoje dotychczasowe stanowisko, zaczęły
bezpodstawnie twierdzić, iż Arcybractwo Miłosierdzia jest organizacją świecką" - wyjaśnia kanclerz kurii.

Kanclerz informuje w oświadczeniu, iż "w tym samym czasie sąd rejestrowy z urzędu wszczął postępowanie zmierzające do wykreślenia Arcybractwa Miłosierdzia z KRS, po powzięciu wątpliwości, czy wpis Arcybractwa w KRS został dokonany zgodnie z prawem", ponieważ na mocy stosownych przepisów stowarzyszenia kościelne uzyskują osobowość prawną w drodze rozporządzenia Ministra SWiA. "Tryb ten zastosowano także wobec istniejącego od XVI w. stowarzyszenia kościelnego Arcybractwo Miłosierdzia. Orzeczeniem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia z dnia 28 września 2006 r. Arcybractwo Miłosierdzia zostało wykreślone z KRS. Podstawą tego rozstrzygnięcia było uznanie, iż istnieje jedno Arcybractwo Miłosierdzia, które jako organizacja kościelna nie podlega wpisowi do KRS" - informuje kanclerz kurii w oświadczeniu.

Jak podkreśla ks. Majer, "mimo iż zarówno początki Arcybractwa, jak i całe późniejsze jego funkcjonowanie, aż do czasów współczesnych, nie dają podstaw do najmniejszych wątpliwości i kwestionowania stricte kościelnego charakteru tego stowarzyszenia, niektórzy członkowie Arcybractwa Miłosierdzia w dalszym ciągu twierdzą, iż jest to stowarzyszenie świeckie, próbując żonglować różnymi nazwami, które odnoszą się do tego samego podmiotu, czyli kościelnego Arcybractwa Miłosierdzia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie, założonego w XVI w. i trwającego nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego".

Inny pogląd reprezentuje wiceprezes cywilnego Arcybractwa Miłosierdzia Piotr Chojnacki. "Złożyliśmy apelację od wyroku wykreślającego nas z KRS. Wyrok nie jest prawomocny, postępowanie się toczy i nie można powiedzieć, że nas nie ma" - powiedział PAP Chojnacki. "Nie można też powiedzieć, że jesteśmy nowym tworem. To mój ojciec uzyskał w 1989 roku uchylenie decyzji likwidującej Arcybractwo z 1960 roku, a statut zatwierdził sam metropolita" - powiedział. Jak poinformował, Arcybractwo opiekuje się 6 tys. rodzin, udzielając im wsparcia na kwotę miliona zł rocznie, a sprawozdania z działalności corocznie składa do sądu.

O walce dwóch stowarzyszeń o przejęcie kontroli nad 17 dochodowymi kamienicami w Krakowie napisało wtorkowe "Życie Warszawy".(PAP)

hp/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)