Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

1
Podziel się:

Przed budynkiem dawnego aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w Krakowie kombatanci
zapalili w piątek znicze i złożyli kwiaty. Wieczorem z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
zaplanowano msze św. oraz marsz pamięci.

Przed budynkiem dawnego aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w Krakowie kombatanci zapalili w piątek znicze i złożyli kwiaty. Wieczorem z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zaplanowano msze św. oraz marsz pamięci.

W spotkaniu przy Placu Inwalidów uczestniczyło ok. 200 osób, które przyniosły portrety Żołnierzy Wyklętych, polskie flagi, transparenty z napisami "Tutaj w piwnicach UB torturowano ludzi", "Wojna o pamięć". Śpiewali też pieśni patriotyczne.

Były więzień UB płk. Franciszek Oremus określił budynek przy placu Inwalidów symbolem komunistycznego reżimu w Krakowie. "Miejmy odwagę mówić o tym, że Polaków mordowali także Polacy z upoważnienia Stalina" - mówił. Według Oremusa do największych, a niedocenianych bohaterów torturowanych w piwnicach budynku należą m.in.: prof. Józef Ostafin, ppłk Walerian Tumanowicz, por. Józef Kuraś.

"Dziś czcimy pamięć tych, którzy walczyli z kolejnym okupantem po 1945 r. i ponieśli największą ofiarę. Przypominanie o tych ludziach jest naszą powinnością i obowiązkiem. Walczyli o to, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju" - powiedziała PAP Małgorzata Janiec, prezes Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie, które zainicjowało piątkowe spotkanie.

W uroczystości wzięły również udział dzieci, które wręczyły kombatantom tulipany. "Przyszliśmy tu z nauczycielem w ramach lekcji historii. Chcemy uczcić tych, którzy po II wojnie światowej walczyli przeciwko komunistom" - powiedział PAP uczeń Gimnazjum nr 1 w Krakowie Aleksander Bubula.

Kapelan Żołnierzy AK, Sybiraków i środowisk niepodległościowych Krakowa o. Jerzy Pająk zauważył, że w obchodach patriotycznych bierze udział coraz więcej młodych osób. "Nie chowajmy pamięci w sercu, ale przekazujmy ją. Dzieci i młodzież mają wziąć na swoje ramiona te szczytne ideały" - mówił.

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych organizują w Krakowie: Towarzystwo Parku im. dra H. Jordana, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Fieldorfa "Nila" w Krakowie, Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej, Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Także miasto włączyło się w obchody. Budynki urzędu udekorowane zostały flagami, a na Rynku Głównym stanął telebim, na którym wyświetlane są filmy przypominające Żołnierzy Wyklętych. (PAP)

bko/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
ja....
2 miesiące temu
Każda rada i radni dzielnicy Krakowa powinna się włączyć w upamiętniene Święta Żołnierzy Wyklętych.