Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 12:19

Kraków: Oskarżony o oszustwa przy sprzedaży sztabek złota w internecie

O oszustwa przy internetowej sprzedaży sztabek złota na portalu aukcyjnym oskarżyła krakowska prokuratura 39-letniego Roberta B. - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz

*O oszustwa przy internetowej sprzedaży sztabek złota na portalu aukcyjnym oskarżyła krakowska prokuratura 39-letniego Roberta B. - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. *

Według prokuratury mężczyzna oszukał 106 osób na kwotę blisko 1 mln 200 tys. zł. Od maja do listopada 2011 roku oferował im na najpopularniejszym polskim portalu aukcyjnym sztabki złota w cenie ok. 5 tys. zł za sztukę, wprowadzając - zdaniem prokuratury - nabywców w błąd co do zamiaru i możliwości zrealizowania sprzedaży.

Zgodnie z ofertą, dostawa sztabek miała nastąpić po 45 dniach od wpłaty należności przez nabywcę. Kiedy wpłata nie nastąpiła, sprzedający tłumaczył to klientom oczekiwaniem na dostawę z Czech, wzrostem ceny złota. W kilku przypadkach przyznał, że stracił płynność finansową i obiecywał zwrot pieniędzy lub przesłanie sztabek w terminie późniejszym.

Od jednego z pokrzywdzonych, któremu był winien 7 sztabek złota, pożyczył na kilka dni kwotę 7 tys. zł. Doprowadzenie tego klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem to kolejny zarzut w akcie oskarżenia.

Robert B. został też oskarżony o oszukanie dwóch klientów co do zamiaru i możliwości sprzedaży przez niego złotych monet kolekcjonerskich.

Wśród oszukanych klientów znaleźli się mieszkańcy całego kraju - studenci, rolnicy, lekarze i inni.

Oskarżony przyznał się do zarzutów i wyraził żal. Zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze i złożył wniosek o wydanie wyroku bez przeprowadzania przewodu sądowego. Wniosek z wymiarem kary, uzgodnionym z prokuratorem, dołączono do aktu oskarżenia.

Uzgodniona kara wynosi 4 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 8 lat; zawiera także grzywnę i obowiązek naprawienia szkody. (PAP)

hp/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz