Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Pogrzeb byłego marszałka województwa Marka Nawary

0
Podziel się:

W Krakowie trwają w środę uroczystości pogrzebowe byłego marszałka
województwa małopolskiego, jednego z najaktywniejszych polskich samorządowców Marka Nawary.

W Krakowie trwają w środę uroczystości pogrzebowe byłego marszałka województwa małopolskiego, jednego z najaktywniejszych polskich samorządowców Marka Nawary.

Marka Nawarę, który zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim, żegnają politycy, samorządowcy, przedstawiciele wielu uczelni i instytucji oraz Małopolanie.

"Swoją drogę krzyżową przeszedł przede wszystkim w ostatnich latach życia" - mówił w homilii bp Tadeusz Pieronek, który przypomniał, że w lutym 2009 r. Marek Nawara uległ poważnemu wypadkowi na stoku narciarskim w Austrii. "Wprawdzie po długiej rehabilitacji wrócił do czynnego życia publicznego, ale zabolała go bardzo porażka wyborcza () Dziękujemy mu za wszelkie dobro, które uczynił" - powiedział bp Pieronek.

"Całe województwo, Małopolska, z głębokim wzruszeniem przeżywa Twoje odejście. Nasz smutek łączy się z wielką wdzięcznością za wszystko, co zrobiłeś dla naszego regionu. Kościół krakowski dziękuje Ci za Twoją zawsze życzliwą postawę zwłaszcza, gdy była ona szczególnie potrzebna" - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Kondolencje przekazali także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Marek Nawara zmarł 25 maja. Miał 55 lat. Marszałkiem Małopolski był przez dwie kadencje: 1998-2002 i 2006-2010. Podczas wypadku na stoku narciarskim w Austrii doznał ciężkiego urazu głowy i był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Z powodu leczenia i rehabilitacji przez dziewięć miesięcy nie mógł pełnić funkcji marszałka. Do pracy wrócił w grudniu 2009 r.

W wyborach samorządowych 2010 r. jego Wspólnota Małopolska nie zdobyła w sejmiku żadnego mandatu.

Nawara pracę w samorządzie - jak sam mówił - traktował jako służbę i wielką odpowiedzialność. Według współpracowników był ambitny i bardzo wymagający, ale też imponował kompetencją, pracowitością i dyscypliną.

Ukończył krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą oraz studia podyplomowe z zarządzania na UJ. W latach 1990-98 był wójtem podkrakowskiej gminy Zielonki, a od 1994 r. przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego.

W 1993 r. startował do Sejmu z listy Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform (BBWR), mandatu nie zdobył. Został posłem w 1997 r., startując z listy AWS; w listopadzie 1998 r. zrezygnował z mandatu po wyborze na marszałka sejmiku małopolskiego.

Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W 2009 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju demokracji i samorządności lokalnej Nawara został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce otrzymał w 2001 r. Nagrodę im. Grzegorza Palki (nazywaną samorządowym Oskarem), a w 2010 r. podczas Kongresu 20-lecia Polskiego Samorządu Różę im. Franciszki Cegielskiej.

Sejmik Województwa Małopolskiego pośmiertnie nadał Markowi Nawarze Złoty Medal Honorowy za zasługi dla Województwa Małopolskiego. (PAP)

wos/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)